Makale Yazarak Para Kazanmak

 Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale Yazarak Para Kazanmak

Metin yazarak para kazanmak, evden çalışanlar veya ek iş arayanlar için en ideal çalışma yöntemlerinden biridir. Herkesin belirli bir disipline sahip olup çalışarak yapabileceği bir iş olan makale yazma konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Freelance ya da bir şirkete bağlı olarak metin yazarlığı yaparak aylık istediğiniz rakamlarda getiri elde edebilirsiniz. Son dönemde evden çalışarak para kazanmak isteyenlerin tercihi olan makale yazarak para kazanmak hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Metin Yazarlığı Nedir?

Metin yazarı olmak, web siteleri için çeşitli metinler başta olmak üzere basın bültenleri, satış sayfaları ve blog yazıları yazarak yapabileceğiniz bir meslektir. İçerik yazarlığı konusunda kendinizi geliştirmek için freelance olarak metin yazarlığı yapabilir ve bu süreçte pek çok farklı kategoride yazı yazma karşılığında internetten para kazanabilirsiniz. Günümüzde web dünyası hayatımızın en önemli bir parçası haline geldiği için internette de metinler ve içerikler büyük önem taşımaktadır.

Metin yazarlığı yaparak internet üzerinden azımsanmayacak rakamlarda para kazanabilirsiniz. Ek iş olarak da yapabileceğiniz metin yazarlığı sayesinde çeşitli konularda makaleler yazıp bunları internet üzerinden müşterilerle buluşturabilirsiniz. Spesifik konularda bloğu olan kişilerin blog yazılarını web sitelerine eklemek ya da ürün veya hizmet hakkında tanıtım yazıları yazmak gibi işleri yaparak para kazanabilirsiniz. İnternet üzerinden metin yazarlığı yapıp para kazanmanızı sağlayacak pek çok ücretsiz platform bulunur.

Freelance Metin Yazarlığı

Freelance metin yazarı olmak, herhangi bir kuruluşa, ajansa veya şirkete bağlı olmadan kendi adınıza makale yazarlığı yapmaktır. Son yıllarda internet dünyasında içeriğin önemi geniş kitleler tarafından da çok iyi bir şekilde anlaşıldığı için metin yazarlığı mesleği oldukça popüler olmuştur. Herhangi bir konuda internet üzerindeki kaynaklardan yararlanarak veya uzmanı olduğunuz konuda kendi kelimelerinizi kullanarak metinler yazabilir faydalı makaleler oluşturabilirsiniz.

Bu süreçte yazacağınız makaleler konusunda kesinlikle sizden akademik çapta ilgi görecek bir iş çıkarmanız beklenmez. Herhangi bir ürün tanıtımında ürünü en iyi şekilde detaylandıracak ve özelliklerini ön plana çıkaracak bir reklam dili kullanmanız bile yeterli olacaktır. Bunun dışında blog yazılarında ise yazacağınız konu hakkında internet üzerinden çeşitli güvenilir kaynakları baz alarak tam da müşterilerin istediği ölçütte bir makale yazabilirsiniz. Freelance metin yazarı olarak çalışıp para kazanabileceğiniz pek çok internet sitesi vardır.

Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler

Makale yazarak para kazanma uygulamaları, günümüzde kendi içlerinde de rekabet halindedir. Hem yurt dışı merkezli hem de Türkiye’de kurulup içerik alanında faaliyet gösteren çok sayıda şirket vardır. Makale yazarak para kazandıran web sitelerine herhangi bir ücret ödemeden kayıt olabilirsiniz. Makale yazarak para kazandıran sitelerde müşterilerden gelen taleplere göre en uygun fiyatlarda makalelerinizi hazırlayıp teslim edebilir veya sıfırdan satışa sunabilirsiniz:

 • Blog gönderileri
 • Dergi makaleleri
 • Web sitsi içerikleri
 • Hakkımızda veya tanıtım yazıları
 • E-kitaplar
 • Beyaz bültenler
 • Sosyal medya içerikleri

Bu tür yazıları internet üzerinden talep eden müşterilerinizle güvenilir bir ortamda buluşmak için makale yazarak para kazandıran sitelerden birine üye olmanız yeterlidir. İş yapma becerilerinize ve sektördeki deneyiminize göre makale yazarak para kazandıran sitelerde profilinizi büyütüp kısa sürede rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Metin yazarak para kazanma konusunda kendi kişisel becerilerinize ve diğer unsurlara göre kendi yönteminizi oluşturabilirsiniz. Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız öncelikle blog yazıları veya çeşitli konularda içerik yazma alanında kendinizi geliştirin. Yazı dilinizin ilgi çekici olması için ileri yazım teknikleri kurslarını alabilir, internet üzerinden alacağınız ücretsiz kurslarla kendi eksik yönlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca makale yazarak para kazanmak için şu seçenekleri tercih edebilirsiniz:

 • Kişisel blog sitenizi oluşturun.
 • Başka blog siteleri için yazın.
 • Tebrik kartları gibi pratik metinler yazın.
 • Senaryo ya da video içeriği gibi kurgu metinler yazın.
 • Ürün veya hizmetler için tanıtım yazıları hazırlayın.

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Metin yazarken dikkat edilmesi gerekenler öncelikle dil ve imla kuralları konusunda eksiksiz olmanızdır. Yazım hataları ile dolu bir metin için kimse size ödeme yapmaz. Bunun dışında SEO uyumlu makale yazarı olma konusunda da kendinizi iyice geliştirmeniz tavsiye edilir. Bu şekilde internet üzerinden makale yazarak para kazanmak çok daha kolay bir hale gelecektir.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın