Hangi Ülke Ne Kadar Yatırımla Vatandaşlık Hakkı Veriyor?

 Hangi Ülke Ne Kadar Yatırımla Vatandaşlık Hakkı Veriyor?

Dünyada birçok ülke yabancı sermayeyi ülkesine çekmek istiyor. Bu ülkeler, yabancı sermayeyi ülkesine çekmek için farklı şartlar sunuyor ve bu şartları yerine getiren kişilere vatandaşlık hakkı sunuyor. Bazı ülkelerde vatandaşlık alabilmek için bazı zorunlu şartlar bulunuyor.Bu şartlar yabancı dil bilme ve zorunlu ikamet. Bazı ülkelerde ise vatandaşlık alabilmeniz için yapmanız gereken: sadece yatırım yapmak. Sadece yatırım karşılığında vatandaşlık veren ülkeler sizin için sıralandı.

ABD(Amerika Birleşik Devletleri)


ABD(Amerika Birleşik Devletleri’de vatandaşlık sahibi olmak istiyorsanız ülkeye yapmanız gereken yatırım miktarı: 500 bin dolardır. İdari masraf bedeli: 50 bin dolar olarak, göçmenlik avukat ücreti: 25-40 bin dolar olarak, devlet harç bedeli ise: 7 bin dolar olarak belirlenmiştir. Tek bir başvuru sonucunda tüm aile(anne,baba,21 yaşından küçük çocuklar ve tüm evlenmemiş çocuklar) Green Card sahibi olabiliyor. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde ABD’de vatandaşlık hakkı alabilirsiniz.

vatandaşlık hakkı

Ayrıca Türkiye’de Yatırım Fonu Kimler Kurabilir? adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İngiltere


İngiltere’devatandaşlık sahibi olmak istiyorsanız İngiltere’deki şirketlere ya da İngiltere hazine bonosuna 2-10 milyon sterlin arasında yatırım yapmanız gerekmektedir. Yatırım yapmanız için bazı şartlar gereklidir. Bu şartlar:

 • Ana yatırımcının, yatırımcıların yaşı en az 18 olmalı,
 • İngiltere’de kayıtlı bir banka hesabı bulunmalı,
 • Sürekli oturum sahibi olmak için: 3-5 yıl arasında ülkede ikamet etmeli,
 • 2 milyon sterlin yatırımları en az 5 yıl süreyle​ olmalı,
 • 5 milyon sterlin  yatırımları en az 3 yıl süreyle olmalı,
 • 10 milyon sterlin yatırımları  en az 2 yıl süreyle olmalıdır.
   

Malta

Malta’da vatandaşlıksahibi olmak istiyorsanız ülkeye yapmanız gereken yatırım miktarı 789 bin dolardır. Bu yatırımı Ulusal Kalkınma Fonu’na bağış olarak yapmalısınız ve Malta’da 410 bin dolar mal varlığına sahip olmalısınız. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde Malta’da vatandaşlık alabilirsiniz.

Avustralya


Avustralya’davatandaşlık sahibi olmak istiyorsanız ülkeye yapmanız gereken yatırım miktarı 1 milyon dolardır.  Ayrıca Avustralya’da 2 milyon değerinde mal varlığına sahip olmanız gerekmektedir. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde Avustralya’da vatandaşlık alabilirsiniz.

Kanada


Kanada hükümeti eskiden para karşılığında ülkeye göç etme prosedürü uyguluyordu. 2014 yılından itibaren bu prosedüre son verdi. Kanada’da  vatandaşlık sahibi olmak istiyorsanız ülkede “start-up” lara yatırım yapmanız gerekmektedir.
 

Tayland

Tayland’da  vatandaşlık sahibi olmak istiyorsanız ülkede 4 bin dolar değerinde bir tüketim yapmanız ya da belirli bir miktarda mal varlığına sahip olmanız gerekmektedir.


Bulgaristan


Bulgaristan’da vatandaşlık sahibi olmak istiyorsanız: 594 bin dolar ödeyerek 1 yıllık oturum izni alabilirsiniz. Bu şekilde, 3 yıl boyunca oturum izni aldığınız takdirde Bulgaristan vatandaşı olmanız mümkün.


İspanya


İspanya’da vatandaşlık sahibi olmak istiyorsanız  585 bin dolar mal varlığına sahip olmanız ya da İspanya’da 10 yıl ikamet etmenizin karşılığında İspanya vatandaşı olabilirsiniz.


Yunanistan


Yunanistan’da vatandaşlık sahibi olmak istiyorsanız  292 bin dolar mal varlığına sahip olmanız ya da 409 bin dolar-585 bin dolar değerinde ticari mal varlığına sahip olmanız gerekmektedir. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde Yunanistan’da vatandaşlık alabilirsiniz.


Bağış Ve Mal Varlığı Karşılığında Vatandaşlık Veren Ülkeler


Bazı ülkeler bağış ve mal varlığı karşılığında vatandaşlık vermektedir. Bu ülkeler şunlardır:

 • Güney Kıbrıs’a: 1.74 milyon dolar bağış yaptığınız takdirde,
 • Karadağ’a: 407 bin dolar bağış yaptığınız takdirde,
 • Portekiz’e: 407 bin dolar bağış yaptığınız takdirde,
 • Moldova’ya: 170 bin dolar bağış yaptığınız takdirde,
 • Dominik Cumhuriyeti’ne: 100 bin dolar bağış yaptığınız takdirde,
 • Litvanya’ya: 75 bin dolar bağış yaptığınız takdirde,
 • Karayipler’e: 100 bin dolar bağış yaptığınız takdirde,
 • Antigua’ya: 100 bin dolar bağış yaptığınız takdirde,
 • Barbuda’ya: 100 bin dolar bağış yaptığınız takdirde,
 • Grenada’ya: 100 bin dolar bağış yaptığınız takdirde,
 • Yeni Zellanda’ya: 1,98 milyon dolar bağış yaptığınız takdirde
 • St. Lucia’ya: 100 bin dolar bağış yaptığınız takdirde vatandaşlık sahip olabilirsiniz.
   


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın