Corona Virüse Karşı Alınabilecek Tedbirler

 Corona Virüse Karşı Alınabilecek Tedbirler

Ölümcül sonuçlara neden olan ve tedavi esnasında da hastanın ciddi oranda nefes alma problemi yaşamasını sağlayan korona virüs, tüm dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Corona virüse karşı alınabilecek tedbirler kapsamında bilgi sahibi olunması, virüsten korunmak için oldukça faydalıdır.

Bazı ülkeler salgını kontrol altına almayı başarmış olsa da, henüz değerleri pozitif olan birçok insanın bundan habersiz bir şekilde toplum içerisinde olduğu da unutulmamalıdır. Alacağınız basit tedbirler sayesinde, virüsünün bulaşma riskini en aza indirerek kendinizi daha fazla güven altına alabilirsiniz.

Corona Virüse Karşı Alınabilecek Tedbirler

Sosyal İzolasyon

Evde kalmak, virüsün size bulaşmasını ya da sizden bir başkasına bulaşmasını engelleyecek en iyi çözümlerden biridir. Ülkelerin almış olduğu sokağa çıkma yasağı kararları, virüsün yayılma hızını önemli ölçüde azaltmıştır.

Evde kalmak insanların ortak kullandığı alanlar da bulunan yüzeylerle temas etme ihtimalini ortadan kaldırdığı için, virüsün bulaşma riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Kesin bir bilimsel kanıt olmasa da bazı bilim insanları, virüsün birkaç saat boyunca havada asılı kalabileceğini dikkat çekmiştir. Sokağa çıkmanız durumunda kalabalık bir ortamda olmasanız bile, bu iddiaya göre virüsün size bulaşma ihtimali bulunmaktadır.

Maske Kullanımı

Sokağa çıkarken 3 katlı maskeler kullanmak, virüsün bulaşma riskini azaltmaktadır. Bu yüzden bilim insanları sokağa çıkarken maske takılmasını önemli bulurken, virüsün yayılmasını engellemek için çaba sarf eden yöneticiler ise özellikle riskinin fazla olduğu yerlerde maske takımını yasal zorunluluk haline getirmiştir.

Kişisel Temizlik

Corona virüs için alınabilecek tedbirler arasında en önemlilerinden bir tanesi, kişisel temizliğin iyi bir şekilde yapılmış olmasıdır. Virüsün daha çok el yoluyla bulaştığını hatırlarsak, ellerin yıkanmasının önemini daha iyi anlayabiliriz.

Her gün ellerin sıklıkla ortalama 20 saniye boyunca sabunlu su ile yıkanması, virüsün bulaşmasını engelleyecek en önemli tedbirler arasındadır.

İnsanlarla Temas Etmekten Kaçının

İnsanların birbiriyle öpüşmesi, tokalaşması ve sarılması gibi eylemler, virüsün kolay bir şekilde bulaşmasını sağlamaktadır. Bu yüzden alabileceğiniz önlemlerden biri de, tanıdığınız biri dahi olsa kimseyle tokalaşıp öpüşmemektir.

Yüzeylerle Temas Etmekten Uzak Durun

Yapılan araştırmalar covid-19’un, belirli bir süre yüzeylerde yaşadığını ortaya koymaktadır. Bakır yüzeylerde yaklaşık 2 saat yaşayan covid 19, plastik yüzeylerde 8 saat, çelik yüzeylerde ise 6 saat yaşam süresine sahiptir.

Yüzeyin özellikleri değiştikçe yaşam süresi de değişen korona virüs için alınabilecek tedbirler arasında, özellikle insanların sık temas halinde oldukları yüzeylere dokunmaktan kaçınmak gerekir.

Ortak kullanım alanlarında bulunan farklı yüzeylere dokunmak zorunda kaldığımızda ise, bunu eldiven kullanılarak yapmak virüsün bulaşmasını engellemek için önemli bir önlem olacaktır.

Ayrıca Corona Virüse Karşı Evde Alınabilecek Önlemler adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın