Corona Virüse Karşı Evde Alınabilecek Önlemler

 Corona Virüse Karşı Evde Alınabilecek Önlemler

İnsanlık tarihi boyunca bilinen en büyük salgınlardan biri olmaya hızla yaklaşan corona virüs salgını, her geçen gün artan vaka sayısıyla can almaya devam ediyor. Koronavirüse karşı alınabilecek tedbirler kapsamında uygulayabileceğiniz farklı birçok yöntem olmakla birlikte, corona virüse karşı evde alınabilecek önlemler de ayrı bir öneme sahiptir.

Özellikle dışarıdan gelen bir aile bireyinin virüsü kapma ihtimali göz önüne alındığında, alacağınız bu basit ama etkili tedbirlerin önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Corona Virüse Karşı Evde Alınabilecek Önlemler

corona virüse karşı alınabilecek önlemler

Ortak Eşyaları Kullanırken Tedbirler Alın

Televizyon kumandaları gibi ortak kullanacağınız eşya ve malzemeleri kullanırken, gerekli tedbirleri mutlaka alın. Kumandaların yüzeyini plastik poşet tarzında şeylerle kaplayarak kullanmak, kumandanın yüzeyinde bakteri oluşumunu engellediği gibi daha fazla hijyen sağlayacaktır. Ancak yapacağınız kaplamayı sıklıkla değiştirmekte, en az kumandayı kaplamak kadar önemlidir.

Ayrıca Evden Yapılabilecek Sermayesiz Ek İşler 2020 hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Evde Detaylı Temizlik Yapılması

Evinizi etkili dezenfektan ürünlerle detaylı bir şekilde temizlemeniz, covid-19 için karşı evde alınabilecek önlemler arasında ciddi öneme sahiptir. Özellikle kapı kolları, fırın ve çamaşır makinesi gibi eşyaların buton ve yüzeyleri başta olmak üzere, sık temas edilen yüzeylerin temizliğini daha bilinçli yapmak alınabilecek büyük bir tedbir olacaktır.

Elbiseler +60 Derecede Yıkanmalıdır

Kişisel temizlikle birlikte, elbise temizliği de önem taşımaktadır. Elbiselerinizi sıklıkla değiştirerek, +60 derecede yıkayıp virüsün yok olmasını sağlayabilirsiniz. Elbise temizliğinde, doğal olarak deterjan kullanımı da önemli olmaktadır. Evde corona virüse karşı alınabilecek önlemler arasında, kıyafetlerin günlük olarak değiştirilmesi önemli bir tedbir olacaktır.

El ve Beden Temizliği

Evinize girer girmez, mümkün olduğu kadar yüzeylerle ve insanlarla temas etmeden önce ellerinizi yıkayın. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca, parmaklarınızın arasını daha kuvvetli ovarak sabunlu su ile yıkayın. Bunun haricinde beden temizliğinin sağlanması için, sıcak suyla duş alınması da faydalı olacaktır.

Kapıyı Açarken Eldiven Kullanın

Zile elinizle basmak yerine, farklı bir cisimle basmak daha sağlıklıdır. Aynı zamanda elinizde yeni giyilmiş bir eldivenin olması da, ailenizin sağlığı için önem taşımaktadır.

Zile basıp içeriden birinin kapıyı açmasını sağlamak en sağlıklı olanıyken, kapıyı eldiven gibi koruyucularla açmanız alabileceğiniz önlemler arasında yer almaktadır.

Corona virüse karşı evde alınabilecek önlemler hakkında düşüncelerinizi, yorum kısmından bize iletebilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın