Türk Telekom Altyapı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama ve Takip

 Türk Telekom Altyapı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama ve Takip

Türk Telekom altyapı başvurusu yapmak için bireysel olarak ya da oturulan binanın sakinlerinden toplu imza alarak bulunulan bölgedeki Türk Telekom Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gereklidir. Türk Telekom altyapı başvurusu yapıldıktan sonra hızlı bir sonuca ulaşılabilmesi için bina sakinlerinin toplu imzalarının alındığı bir dilekçe ile başvuru yapılmalıdır. Telekom’un web sitesi üzerinden ikamet edilen bölgede altyapının olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Türk Telekom müşteri hizmetleri aranarak da bulunulan bölgede altyapı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Türk Telekom Altyapı Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

Fiber Türk Telekom altyapı başvuru süreci aşağıda açıklanmıştır:

 • Türk Telekom fiber internet altyapı dilekçesinin kurallara uygun şekilde hazırlanması ve bulunulan bölgenin bağlı olduğu Türk Telekom Müdürlüklerine iletilmesi gereklidir. Dilekçenin CİMER veya BTK aracılığı ile iletilmesi mümkündür. Ancak sürecin çok daha hızlı ilerlemesi için Türk Telekom bölge müdürlüklerine gönderilmesi daha doğrudur.
 • Hazırlanan dilekçenin bir kopyasının da ikamet edilen bölgedeki mahalle muhtarına teslim edilmesi gereklidir. Muhtarların resmi olarak bu süreci takip edebilme yetkileri vardır.
 • Büyükşehirde ikamet edenler altyapı başvurularını büyükşehir belediyesi altyapı koordinasyon birimi aracılığı ile de gerçekleştirebilirler.
 • Dilekçe teslimi yapıldıktan sonra başvuru sahibine bir takip numarası verilmektedir. Bu numara ile altyapı başvuru sürecinin takibini yapabilirsiniz.

Türk Telekom Altyapı Başvuru Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Türk Telekom altyapı dilekçesi yazmak için dikkat edilmesi gereken kurallar şu şekildedir:

 • Dilekçenin üst kısmına tarih atılmalıdır ve dilekçe bağlı olunan Türk Telekom Müdürlüğü’nün erişim planlama birimine hitaben yazılmalıdır.
 • Türk Telekom altyapı başvurusu için hazırlanan dilekçeye başlarken ikamet edilen adres açıkça belirtilmelidir.
 • Oturulan binada Türk Telekom altyapısı olmadığı için hizmet alınamadığı yazılmalıdır.
 • Yeni abonelik başvurusu ya da nakil talepleri kabul edilmediği için Türk Telekom altyapısının döşenmesinin istendiği belirtilmelidir. Ayrıca bu süreç ile ilgili bilgilendirme talep edilmelidir.
 • Toplu başvuru yapılıyor ise; başvuru yapanların isimleri, irtibat bilgileri ve imzaları tek tek yazılmalıdır.
 • Toplu başvurularda başvuru sürecini takip etmesi için vekil olarak tayin edilen bina sakininin ismi belirtilmelidir.

Toplu Türk Telekom Altyapı Başvuru Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Türk Telekom altyapısı için imza toplama dilekçesi hazırlanırken bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Toplu imzalarda isimsiz tek bir imza bile olmamalıdır. Aksi takdirde imzanın geçerliliği olmaz.
 • Dilekçe çoğul yapıda hazırlanmalıdır. Toplu dilekçelerde binanın imza veren sakinleri adına bir dilekçe hazırlandığı için cümleler çoğul yapıda ekler ile kurulmalıdır.
 • Türk Telekom altyapı başvurusunun hangi amaçla gerçekleştirildiğinin dilekçede belirtilmesi gereklidir. Örneğin; apartman yeni olduğundan ya da henüz altyapının hazırlanmadığından şeklinde sebepler dilekçeye eklenmelidir.

Bölgede Türk Telekom Altyapısının Olup Olmadığı Nasıl Sorgulanır?

Türk Telekom altyapı sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • https://kapsamaharitasi.turktelekom.com.tr/ adresi üzerinden yapılmalıdır. Açılan sayfada internet altyapısı seçimi yapıldıktan sonra Devam butonuna tıklanmalıdır.
 • İl, ilçe, mahalle, cadde/sokak, dış kapı no, iç kapı no seçtikten sonra, Altyapı Sorgula butonuna tıklanmalıdır.
 • İşaretlenen lokasyonda altyapı olup olmadığı ve hangi Türk Telekom hizmetinden faydalanılmasının mümkün olduğu açılan sayfada görülür. Eğer Türk Telekom altyapısı olmadığı görülür ise, bina sakinlerinden toplu imza alınarak Türk Telekom altyapı başvurusu yapmalıdır.

Bunun dışında Kimler Yatırım Tavsiyesi Verebilmektedir? adlı konumuzu da inceleyebilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın