Halk Bankası Esnaf Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 Halk Bankası Esnaf Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halk Bankası esnaf kredi başvurusu gerekli belgeler ile Halk Bankası şubesine gidilerek yapılmaktadır. Halk Bankası esnaf kredi, koronavirüs sürecinde maddi zarar gören esnaflar tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca Halk Bankası farklı ihtiyaçlara yönelik esnaf kredi çeşitlerine de sahiptir. Ticari işletmelere sadece kredi desteği değil, aynı zamanda faiz desteği ile nakit avans çekme imkanı sağlayan kredi kartı alma fırsatı da sunar.

Halk Bankası Esnaf Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Halk Bankası esnaf kredi ürünleri şunlardır:

 • ESKKK Kefaletiyle Krediler: Hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması için esnaflara verilen işletme kredisidir. 60 aya kadar vade ödemesi ile verilmektedir. Bağlı olunan ESKKK’nın risk grubu kapsamında alınabilecek kredi limiti belirlenmektedir. 125.000-225.000 TL aralığında kredi sunulmaktadır.
 • ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler: ESKKK kefaleti olmadan esnaflara verilen işletme kredisidir. 60 ay vade ile verilen kredi 1, 3 ya da 6 aylık periyotlarda geri ödenmektedir. İşletmenin mevcut durumuna göre 100.000 TL ile 225.000 TL aralığında bir tutarda verilmektedir.
 • Sıfır Faizli Esnaf Kredileri: Kaybolmaya yüz tutan meslek gruplarında faaliyet gösteren, ustalık belgesi ile yeni işyeri kuran girişimcilerin ve genç girişimcilerin başvuru yapabilecekleri bir esnaf kredi türüdür. %100 faiz indirimi ile sunulmaktadır.
 • Esnaf Yatırım Kredileri: Esnafların işyeri ve taşıt alımı için ihtiyaçlarını karşılamalarına yönelik verilen bir kredidir. 500.000 TL’ye kadar limiti vardır. İşyeri edindirme amacı ile verilen kredi 120 aya kadar vade seçeneği ile alabilirsiniz. Taşıt edindirme amacı ile alınanı ise 84 aya kadar taksit ile alabilirsiniz.
 • Esnafa Tam Destek: Sıfır faizli kredidir. İşletme sermaye ihtiyaçları için 225.000 TL’ye kadar, işyeri ve taşıt alımı için 500.000 TL’ye kadar alınmaktadır. İhtiyaca uygun vade seçenekleri sunuluyor.

Halk Bankası Esnaf Kredi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Halk Bankası esnaf kredi belgeleri aşağıda listelenmiştir:

 • Kimlik belgesi fotokopisi talep edilmektedir.
 • Vergi levhasının fotokopisi.
 • Esnaf sicil tasdiki gereklidir.
 • Esnaf destek kredi başvurusunda kooperatif üyelik belgesi de istenmektedir.

Halk Bankası Esnaf Destek Kredisi ve Şartları Nelerdir?

Halk Bankası esnaf destek paketi, koronavirüs salgını ile mücadele amacı ile esnafların faaliyetlerine destek sağlamak için verilmektedir. Vergi beyannamesi ya da işletme hesap özeti istenmeden esnaflara verilen destek kredisidir. Krediyi almak isteyen kişinin en az 1.300 kredi notu olması gerekecektir. Esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı olmaları dışında ek şart aranmamaktadır. Fakat minimum 6 aylık ticari faaliyet geçmişi olan esnaflar başvuru yapabilmektedir. Halk Bankası’ndan doğrudan kullanılabilecek bir kredidir.

25.000 TL’ye kadar nakit kredi ve 25.000 TL ticari kart desteği sunulmaktadır. 36 aya kadar vade seçeneği vardır. Geri ödeme planını 3 veya 6 ay ödemesiz olarak ayarlayabilirsiniz. Ödemelere başlandıktan sonra ödemeler 3 veya 6 aylık periyotlarda yapılabilir. Yıllık %4.5 ve aylık %0.37 faiz oranı ile kredi verilecektir.

Halk Bankası Esnaf Kredisi Örnek Geri Ödeme Planı Nedir?

Halk Bankası esnaf destek kredisinin geri ödeme örnekleri şu şekildedir:

 • 6 aylık periyotlarda 6 taksit ödemesi yapılacağı zaman aylık 4.303,16 TL taksit ödemesi yapılması gereklidir. Banka komisyonu ise, 41.67’dir.
 • 5 taksit ile yapılacak geri ödemeler için aylık taksit tutarı 4.503,12 TL’dir. Banka komisyon tutarı ise, 41.67 TL’dir.
 • 3 taksit ödemesi ile 25.000 TL esnaf kredi başvurusu alındığında; aylık ödeme tutarı 4.839,58 TL’dir. Bankanın talep ettiği komisyon tutarı ise, 83.33 TL’dir.

Kaynak : https://www.basvur.co/

Bunun dışında Tjk Bayilik Şartları – Ganyan Bayi Açmak adlı konumuzu da inceleyebilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın