Corona Virüs Nasıl Bulaşır

 Corona Virüs Nasıl Bulaşır

Çok kolay ve hızlı bulaşması nedeniyle önemli bir salgın haline gelen koronavirüs, tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Yüz binlerce insanın ölümüne sebep olan ve yapılan bilimsel tahminlere göre daha birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep olacağı belirtilen corona virüs nasıl bulaşır?

Virüsün hangi ortamlarda nasıl bulaştığı hakkında bilgi sahibi olmanız, corona virüse karşı alınabilecek tedbirler hakkında daha bilinçli olmanızı ve kendinizi en iyi şekilde korumanızı sağlayacaktır.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

İnsanlarla Temas

Covid 19 virüsü, temas halinde kolaylıkla bulaşmaktadır. Virüs taşıyıcısı biri ile tokalaşmak, sarılmak ve öpüşmek gibi durumlar halinde, virüsün rahat bir şekilde bulaştığı bilinmektedir. Ayrıca yine taşıyacağı insanların kişisel eşyalarını kullanmak da, virüsün bulaşması için önemli bir risk oluşturmaktadır.

Ayrıca Corona Virüse Karşı Evde Alınabilecek Önlemler hakkında bilgileri de inceledikten sonra gereken önlemlerinizi alabilirsiniz..

Corona Virüs Nasıl Bulaşır

Yüzeylerle Temas Edilmesi

İnsanlarla temas halinde bulaşan koronavirüs, virüsün yaşadığı yüzeylerle temas edilmesi durumunda da bulaşmaktadır. Yapılan araştırmalar virüsün farklı yüzeylerindeki yaşam sürelerinin, değişiklik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Örneğin bakır yüzeylerde 2 saat kadar ömre sahip olan virüs, plastik yüzeylerde ise 8 saat gibi uzun bir yaşam süresine sahiptir. Bu nedenle virüsün bulaştığı yüzeylere temas etmek, büyük bir risk oluşturmaktadır.

Özellikle dışarıda insanların en fazla temas ettiği alanlar olan banka atm’leri, toplu taşıma araçlarında bulunan tutunacak yerler, asansör yüzeyleri, kapı kolları ve merdiven korkulukları gibi çeşitli yüzeyler, virüsün bulaşmasına neden olabilecek en riskli yüzeylerdir.

Kişisel Temizlik ve Ellerin Yüze Götürülmesi

Kişisel temizlik virüse karşı alınabilecek en önemli önlemlerden biriyken, ellerin sıklıkla yüze götürülmesi virüsün çok kolay bir şekilde bulaşmasına neden olmaktadır.

Şayet virüs bulunan bir yüzeyle ya da kişi ile temas etmeniz durumunda ellerinizi ağız ve burnunuz başta olmak üzere yüzünüze götürdüğünüzde, virüsün bulaşma ihtimali katlanarak artmaktadır. Bu yüzden bilim insanları gün içerisinde ellerin sıklıkla sabunlu su ile 20 saniye boyunca yıkanmasını, önemle tavsiye etmektedir.

Damlacık Yoluyla Bulaşabilir

Yapılan bilimsel açıklamalara baktığımızda, corona virüs nasıl bulaşır? Sorusuna vereceğimiz cevaplardan biri de, damlacık yoluyla olduğunu söylemektir. Virüs öksürme ve hapşırma gibi eylemler sonucunda, ağızdan çıkan damlacıklar 10 metrelik alana yayılabilir. Bu nedenle evde kalmak, virüsün bulaşmasını engellemek için hayati önem taşımaktadır.

Virüs Havada Asılı Kalıyor mu?

Bilimsel olarak kesin bir sonuç olmasa da, bazı bilim insanları virüsün havada asılı kaldığını iddia etmektedir. Şayet bu açıklama doğru ise, hiçbir temasta bulunmayıp kalabalık ortamlardan uzak dursanız dahi sokakta virüsün bulaşma ihtimalinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Kimi uzmanlar virüsün havada insan boyuna yakın mesafede asılı kaldığını belirterek, hiç kimsenin olmadığı bir sokakta dahi insanların risk altında olduğunu belirtmektedir.

Yukarıda corona virüs nasıl bulaşır? Sorusuna vermiş olduğumuz cevapları dikkate aldığımızda, evde kalmak ve maske kullanmanın ciddi önem taşıdığını görmekteyiz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın