Devlet Destekli Nasıl İş Kurabilirim ?

 Devlet Destekli Nasıl İş Kurabilirim ?

Devlet destekli iş kurmak günümüzde çok tercih edilen bir seçenektir. Özellikle sosyal devlet anlayışının artması ve devletin bu yönde teşvikleri çoğaltması girişimcileri bu yönde iş kurmaya itmektedir. Öncelikle devlet desteği almak için hangi iş türünde iş kuracaksanız o yöndeki teşvikleri takip etmeniz gerekmektedir. Kosgeb ve İşkur gibi kurumların birçok iş dalında destekleri mevcuttur. Özellikle hayvancılık yönünde birçok teşvikler mevcuttur. Her iş dalı teşviki için belirli şartlar bulunmaktadır. Örneğin genç girişimci teşvikleri için belirli yaş aralıkları şart koyulmuşken, hayvancılık gibi sektörlerde belirli sertifikalara sahip olunma şartları mevcuttur. Başlıca şartları sayacak olursak, 18 yaşının doldurulması, iş sektörü ile alakalı sertifikanın bulunması, iş planın hazır olması gerekmektedir. Devlet destekli iş kurmak için öncelikle hangi sektörde iş kuracağınıza kara vermeniz gerekmektedir. Karar verdiğiniz iş türünde iş planınızın hazır olması gerekir. Çünkü kredi ve teşvik alabilmek için iş planınızı sunmanız gerekiyor. Ayrıca daha önce aldığınız bir kredi konusunda olumsuz bir kaydınız bulunmaması da son derece önemlidir. Kredi ve teşvik miktarı, ödeme şekli ve vadesi her iş türü için farklılık göstermektedir. Genel olarak 1 veya 2 yıl ertelemeli olarak verilmektedir.

Devlet destekli iş kurmak

Devlet Destekli Kurulabilecek İşler

Kosgeb birçok iş dalında teşvik vermeye girişimcileri her daim desteklemeye devam etmektedir. Bu alanda sadece kosgeb değil birçok devlet bankası  da kredi sağlamaktadır. Kosgeb bünyesinde bayili, çamaşırhane, kafe gibi işletmeler kurabilirsiniz tabi bu destekleri almak için hazırda arsanız ve planlarınızın somut şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Devlet bankaları genelde büyük iş hacmine sahip iş fikirleri için kredi sağlamaktadır. Başlıca sağladıkları iş alanı hayvancılıktır. Büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvancılığı için ayrı ayrı kredi sağlamaktadırlar. Kurulacak olan çiftliğin kapasitesine göre de kredi miktarları değişiklik göstermektedir. Düşük faizli krediden, ertelemeli kredi veya belirli oranda hibe gibi seçenekler mevcuttur. Eğer tarımla alakalı kredi veya teşvik düşünüyorsanız çiftçi kayıt sisteminde belirli bir yıl bulunmanız gerekiyor. Birçok hayvancılık kredisinde başlıca şart ise standartlara uygun tesisi kurmanız gerekiyor gerekli incelemeler yapıldığında size tesis kurma masraflarınızın bir kısmı için ve hayvan temini için gerekli teşvikler verilmektedir.

Devlet Destekli İş Kurmanın Faydaları

Devlet destekli iş kurmak bir çok avantaj sağlamaktadır. Başlıca faydası ise  sermaye bulma sorununu kolaylıkla çözmektedir. Ayrıca ürettiğiniz ürünlerin pazarlamasında kolaylık sağlanır. Kısa dönem borçlarınız için çıkış kapısı olur. Düşük faizle yüksek meblağlı kredilere sahip olabilirsiniz. İşinizi büyütmede büyük kolaylık sağlanır. Ürünleriniz devlet onaylı olduğu için güvenle müşteriler talepte bulunabilir. Ayrıca işinizi yönlendirmede devlet tarafından görevlendirilmiş uzmanlardan bilgi alabilirsiniz. Önünüzde sağlam ve güvenilir bir iş haritası olur. Böylelikle girişimde bulunduğunuz işiniz güvenle büyür ve kendinizi geçindirecek bir gelir alanı oluşturabilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın