Kosgeb Destekleri Ne Zaman Başlıyor

 Kosgeb Destekleri Ne Zaman Başlıyor

Kosgeb Destekleri Ne Zaman Başlıyor, KOSGEB, girişimci küçük ve büyük ölçekli firmaları destekleyen bir devlet kurumudur. KOSGEB Türkiye’de firmaları destekleyerek onların sektöre rahat adım atmalarını sağlayacak paketler sunmaktadır. İşletmeler bu destekler ile beraber sermayeye sahip olup işlerini büyütmek açısından önemli bir gelir elde ederler. Birçok işletme bu ödenekler sayesinde hatrı sayılır yerlerde işletmerine devam etmektedir.

2020 yılı için KOSGEB 5 maddede desteklerini sürdürecek. Bu maddeler:

  1. Girişimcilik desteği
  2. Araştırma, Geliştirme, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme için verilecek destek
  3. Kobi finansman desteği
  4. İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaştırma destekleri
  5. Laboratuvar destekleri

Geçtiğimiz sene KOSGEB, Girişimcilik destek paketi kapsamında 50 bin lirası hibe 100 bin lirası ise faizsiz kredi olmak üzere bir destek programı uygulamıştı. 2020 yılının bitmesiyle bu program da sona erdi. 2021 yılının başlamasıyla KOSGEB destekleri kendi işini kurmak isteyen girişimciler için, 60 bin lira, ileri girişimci kişilere ise 360 bin lira hibe desteği başlattı. Ancak bu destekleri alabilmek için KOSGEB’ in sertifikaları alınmış olması gerekmekteydi. Pandemi ilanından sonra bu eğitim online platformlara aktarılarak uzaktan eğitim şeklinde de alınabilir hale gelmişti.

Sertifika başvurularını (https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6312/girisimcilik-destekleri) buradan yapabilirsiniz.

KOSGEB Destek Ödeneklerinin Süreci

Desteklere başvurdunuz peki Kosgeb Destekleri Ne Zaman Başlıyor ve ödemesinin nasıl gerçekleştiğini merak ediyorsunuz. Girişimci destek paketlerinden yararlanırken, öncelikle açmış olduğunuz işletmenin KOSGEB üzerinden kaydının yapılması gereklidir. Bunların akabinde iş planı ile başvuru yapılmalıdır. Projeye onay alındıktan sonra gerekli ürünler ve işletme için gerekli diğer hizmetler satın alınmaya başlanabilir. Ödemeler banka üzerinden yapılmalıdır. Çünkü alınan malzemeler faturaları olmalıdır. Belirtilen şartlar uygun ise belirtilen banka hesabınıza ödemeler yapılmaktadır. 

KOSGEB Ödemesi Ne Zaman Başlıyor

KOSGEB desteklerine başvuru yapıldıktan sonra KOSGEB başvurunuza ve durumuna göre bir değerlendirmeye alacak. Bu işlem ise genellikle 1-2 hafta sürmekte olup zaman zaman daha fazla süre de alabilmektedir. Başvurular e-kobi üzerinden yapılmaktadır. Destek tarihleri ne yazık ki tam belli olmamaktadır. Başvuru tarihleri KOSGEB’in web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın