İş Görüşmesinde Neden Bizi Tercih Ettiniz Sorusuna Cevap

 İş Görüşmesinde Neden Bizi Tercih Ettiniz Sorusuna Cevap

İş görüşmesi genel itibari ile mülakat tarzında geçen adaylar arasında eleme yöntemi olarak tanımlanmaktadır. İş görüşmesinde firmalar; hem adayları tanıma hem de kendisinden bekleneni sağlayabilme gibi yetenekleri ölçerek bir bakıma sınava tâbi tutmaktadır.

İş görüşmesinde sorulan sorular ise;

  • Neden bizi tercih ettiniz
  • Sizi neden işe alalım
  • Firmamızı nereden duydunuz
  • Firmamız faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz
  • Deneyim durumu veya katılmış olduğu projeler hakkında bilgi vermesi istenmektedir.

Bu sorulara alt başlık halinde cevap vermek daha faydalı olacaktır.

İş görüşmeleri, mülakat tarzında gerçekleşmesi sebebi ile daha çok aday hakkında bilgi toplanması amaçlanmaktadır. Adaylar gerekli bilgileri öz geçmişleri ile iletirken; konuşma, algılama veya ikna yetenekleri gibi becerileri mülakat aşamasında test edilmektedir. Adayın mümkün olduğu sürece soğukkanlı bir şekilde kendisine yöneltilen sorulara cevap vermesi oldukça önem taşımaktadır. Genel olarak eğitim hayatı, yapmış olduğu projeler yazılı olarak sunulmaktadır. Fakat kişisel beceri ve yetenekleri mülakat aşamasında sergilemesi beklenmektedir.

neden bizi tercih ettiniz

Neden Bizi Tercih Ettiniz?

Neden bizi tercih ettiniz sorusu tecrübe sahibi adaylar ve iş dünyasına yeni girenler için önemlidir. Soru basit ve kolay cevap gözükse de iş görüşmelerinde, nihai durumu belirleyen kriter olarak karşılaşılmaktadır. Bu durumda adayların yapması gereken ilk adım mülakata bu soruya hazırlıklı olarak gitmek olacaktır. Temelde amaç firma hakkında en fazla bilgiye sahip olan ve firma faaliyetlerine en uygun adayı seçmektir. Bu yüzden firma tercih sorusuna kısa cevap vermek veya sorular arasında geçiştirmek olumsuz bir izlenim bırakacağı kesindir.

Başvurmuş olduğu kurum hakkında detaylı bilgi edinemeyen adayların, mülakatı olumsuz olarak değerlendirilmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle adayın bilgi ve yetenekleri doğrultusunda başvurmuş olduğu firma ve ilgili departmana ait gerçekleştirilen faaliyetler hakkında araştırma yapması, jüri tarafından olumlu olarak değerlendirilecektir. Kısaca neden bizi tercih ettiniz sorusuna verilecek yanıtlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kurum veya firma hakkında detaylı araştırmalarda bulundum. Sahip olduğum bilgi ve becerilerim ile kurumunuza önemli katkılar yapacağıma inanıyorum.
  • Burada söz konusu firma veya kurumun gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler ile başvuruda bulunulan departman arasında benzersizlik olabilir. Örneğin tarım makineleri üreten ve geliştiren bir kuruma başvuru yapılmış olsun. Firmaya alınacak personel idari personel ise teknik üretim araştırmasına gerek kalmaz. Sadece firma tarihçesi ve departman hakkında bilgi edinilmesi yeterli olmaktadır.

Oldukça klişe olan sorular bazen klişe cevaplar doğurmaktadır. Eğer hazırlıksız bir şekilde mülakata katılma durumu oluşmuşsa;  hayallerinizden bahsederek firmanın ne kadar uygun olduğunu belirtebilirsiniz. Bu durumda ise fazla aşırıya kaçmadan neden bizi tercih ettiniz sorusuna kendimi hep bu departmanda hayal ettim veya bu alanda kendimi gerçekleştireceğime inanıyorum gibi klişe cevaplardan faydalanabilirsiniz.

Ayrıca Kosgeb Destekleri Ne Zaman Başlıyor adlı makalemize de göz gezdirebilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın