Geleceğin En Kazançlı Meslekleri

 Geleceğin En Kazançlı Meslekleri

Yeni Meslek Akımları

Teknoloji ve sosyal yaşam algısının sürekli olarak kendini güncellemesinden dolayı geleceğin meslekleri farklı şartlar altında şekillenmekte. Uzun yıllar boyunca dünya çapında belli başlı meslekler ve yatkınlıklar arandı. Kişiler bu mesleklere uygun diplomaları almak için yıllarca çabaladı ve kendini geliştirmeye çalıştı fakat teknoloji gelişim hızının her geçen gün daha çok artmasından dolayı bireylerin kendilerine katmaları gereken donanımların çeşitliliği de arttı. Meslekler ve meslek grupları belli bir alanda yoğunlaşan kategorilerden ayrılıp çok yönlü meslektaşları iş hayatına yönlendirdi. Aynı zamanda teknolojinin gelişmesiyle beraber bazı meslek gruplarının kazançları arttığı gibi eskiden meslek olarak gözükmeyen beceri ve kabiliyetlerde meslek statüsüne dahil oldu.

geleceğin meslekleri

Gelecek 10 Yılın En Kazançlı Meslekleri

Bilgisayar Programcılığı

Geleceğin meslekleri hakkında sıralama yaparken şüphesiz ki yazılım sektörü başı çekiyor. Yazılım mühendisleri ve bilgisayar programcıları insan hayatının her alanına etki etmekte olan yazılım sektörü için bulunmaz hint kumaşı niteliğinde. Fakat yazılım mühendislerinde aranan belli başlı özellikler mevcut. Bunların başında ise şüphesiz ki kendini geliştirme arzusu geliyor. Çoğu iş sektöründe olduğu gibi yazılım sektöründe de çalışanların kendilerini sürekli olarak güncel tutması ve yazılım dünyası hakkında yeni gelişmeleri takip etmesi gerekiyor. Kullandığımız telefonlardan uzay araçlarına kadar hemen hemen her türlü teknolojik alet yazılımlar sayesinde işleyişini sürdürüyor ve hayat kalitemizi arttırıyor. Hal böyle olunca yazılımcılar ve yazılım geliştiren bireylerin yetenekleri büyük önem arz ediyor.

Ekonomistler

En az yazılım mühendisleri kadar popüler ve geleceğin meslekleri kategorisinde kendine yer bulabilen bir başka meslek grubu ise ekonomistler. Ekonomik alanda kariyer yapmış ve kendini geliştirmeye özen gösteren ekonomistler hem özel sektör için hemde kamu kuruluşları için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Gerek şirketlerin kalkınma ve ekonomik planlarının gözden geçirilmesinde gerekse birey bazında ekonomik kararların alınmasında önemli rol oynayan ekonomistler geleceğin en önemli meslekleri kategorisinde şüphesiz ki kendilerine yer buluyor.

Sağlık Sektörü

Sağlık sektörü her zaman olduğu gibi gelecek on sene içinde de en fazla kazandıracak meslek gruplarını içinde barındırıyor. Özellikle fizyoterapistler ve cerrahlar gelecek on  yılın en kazançlı meslekleri arasında. Bu meslek gruplarının yanı sıra en çok kazandıracak mesleklerin arasında sosyal medya uzmanlığı da kendine yer edinmiş bulunmakta. Özellikle son yıllarda yeni neslin sosyal medyaya olan ilgisinin sürekli artmasından dolayı sosyal medya okur yazarı kişilerin kazanç oranları artış göstermekte.

Mühendislikler

Geleceğin meslekleri sadece bu saydıklarımızla sınırlı kalmamakta. Robotik mühendisleri, genetik mühendisi, iklim mühendisleri, veri madenciliği, online eğitmenler, pazarlama uzmanları gibi mesleklere sahip olan kişiler teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak kazançlarını arttırabilecek. Bu meslek grupları farklı farklı alanlarda insanlara hizmetler sunsa da hepsinin en temel özelliği meslek sahibi kişinin sürekli olarak kendini güncellemek ve insan ihtiyaçlarına uygun olarak dönütler hazırlaması gerektiği.

Dilerseniz Hangi Ülke Ne Kadar Yatırımla Vatandaşlık Hakkı Veriyor? adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın