Kimler Yatırım Danışmanlığı Yapabilir?

 Kimler Yatırım Danışmanlığı Yapabilir?

Yatırım danışmanlığı, yatırım yapmak isteyen kişi, kurum veya kuruluşlara yardım sağlayan kişilerdir. Sadece Sermaye Piyasası Kurulunun yetkilendirmiş olduğu kurum ve kuruluşlar, yatırım danışmanlığı hizmeti verirler. Yatırımcılar, sözlü veya yazılı olarak yönlendirilirler.

Yatırım Danışmanı Kimdir?

Yatırım araçlarının kar- zarar oranlarını inceleyip analizlerini yaparak yatırımcıyı yönlendiren, ayrıca yatırımcıya stratejik bir bakış açısı kazandıran hizmetler bütününe yatırım danışmalığı denir. Bu işi yapan kişilere de yatırım danışmanı denir.

Yatırım Danışmanı Ne İş Yapar?

Yatırım danışmanı, yatırımcıların doğru ve yararlarına bir yatırım yapmasında yardımcı olurlar. Bu görevlerinden başka görevleri de bulunmaktadır.

  • Sermaye piyasasının araçlarını ve bu araçları tedarik eden kuruluşları inceleme
  • Yatımcıları bu araçlar hakkında bilgilendirmek
  • Yatımcıların idari işlem ve yasal düzene bağlı kalarak hareket etmesini sağlamak
  • Yatırımcıların maddi varlıklarına uygun yatırım aracı hakkında yatırımcıya bilgi sağlamak
  • Bağlı olduğu iş yeri için komisyon sağlamak
  • Başarılı bir danışmanlık hizmeti sunma amacıyla piyasa konusuna hakim olmak
  • Daha iyi bir hizmet için güncel değişiklikleri takip etmek
  • Müşteri potansiyelini arttırma amacıyla çalışmalarda bulunma
  • Yatırım konusunda eğitim alarak kendini geliştirmek
Yatırım Danışmanlığı

Yatırım Danışmanı Olmak ?

Bu işlemleri yapmak için birtakım eğitimler almak gereklidir. Bu durum Kimler yatırım danışmanı olabilir? sorusunu akıllara getirir. Bunun için bazı şartla vardır. Bu şartlardan öncelikli olanı; üniversitelerde dört yıllık eğitim veren fakültelerin çalışma ekonomisi bölümü, işletme, maliye, iktisat veya pazarlama bölümlerinden mezun olunması gerekir.  Ayrıca iki yıllık eğitimin verildiği yüksek okulların; işletme,borsa ve finans, bankacılık ve sigortacılık bölümlerinden mezun olunması gerekir. Okulu bitirmek kişiyi başarılı bir yatırım danışmanı yapmaz. Çünkü kişinin sahip olması gereken bazı özellikler de vardır.

Yatırım Danışmanın Sahip Olması Gereken Özellikler

Yatırım danışmanının kişisel olarak bazı özelliklerinin olması onu daha başarılı kılar. Bunlardan bazıları; analitik düşünme becerisine sahip olma, piyasayı takip etme, insanlarla iletişimde iyi olmadır. Bu durum, yoğun çalışma temposu ve stresle başa çıkabilmeyi gerektirir. Yatırım danışmanı, sorumluluk sahibi, sabırlı ve ikna kabiliyeti olan kişiler olmalıdır.

Hizmet Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelik olarak kurumun, Sermaye Piyasası Kurumu’ nun vermiş olduğu sertifikaya sahip olup olmadığı sorgulanmalıdır. Şirketler, sadece analiz yapar, öneride bulunabilir. Karar verme yetkisine sahip değildir. Yatırımdan önce, yatırımcıların alabilecekleri risk oranını tespit edip danışanlarına bildirmek zorundadır.

Kurum, danışmanlık hizmeti için yatırımcının varlığı olması şart koşabilir. Buna portföy denir. Portföy, piyasalarda işlem gören, değeri olan ve tanımlanmış finansal araçlara verilen isimdir. Dolar, Türk Lirası gibi kaynaklar bu araçlara dahildir. Kıymeti olan madenler, hisseler, opsiyonlar da bu araçların içindedir.

Ayrıca Nitelikli Yatırımcı Kime Denir ? adlı yazımızı da göz gezdirebilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın