Nft Yaparak Para Kazanmak

 Nft Yaparak Para Kazanmak

Nft Yaparak Para Kazanmak

Kripto para birimi olarak da bilinen Fungible Tokens ya da diğer bir adı ile NFT yaparak para kazanmak son zamanlarda araştırılan konular arasında olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bakıldığında oldukça popüler olmaya başlayan söz konusu NFT son zamanlarda bilinen şirketler tarafından da kullanılan bir kripto para olarak belirtilmektedir.
Oyun alanı içerisinde de adeta bir devrim yarattığı düşünülen NFT hakkında araştırılan konular arasında NFT’nin ne olduğu da yer almaktadır. Aslında bakıldığında her NFT’nin aynı değere sahip olduğu söylenememektedir. Buna ek olarak NFT’lerden bazılarının ise adeta bir servet değerinde olduğu bilinmektedir. Buna göre bakıldığında sizler de Fungible Tokens yani diğer bir adı ile NFT hakkında araştırmalar yapıyor ve NFT ile para kazanmanın nasıl olduğunu merak ediyorsanız, işte bu yazımız içerisinde NFT ile ilgili tüm bilgileri kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Fungible Tokens / Takas Edilmeyen Token ya da NFT Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Aslında bakıldığında en basit tabiri ile NFT takas edilmesi mümkün olmayan bir mal ya da varlık olarak tanımlanabilmektedir. Buradan da anlaşıldığı gibi değişimi olmayan tokenler aslında bir blok zinciri içerisinde depolaması olan veri birimleri olarak belirtilmektedir. Başka bir anlatım ile NFT’lerin her biri farklı olarak tanımlanmakta ve farklı bir değere sahip olmaktadır. Buna ek olarak NFT’lerin birbirlerinden farklı kodlara da sahip olduğu söylenmektedir.
Genel itibari ile fotoğraf, müzik ya da video, GIF gibi dijital şeylerden oluştuğu bilinen NFT’lerin kendi değerlerini de koruduğu söylenmektedir. Bu özelliği onun benzersiz olduğundan kaynaklanmaktadır. Başka bir anlatım ile herhangi bir NFT’nin sadece bir adet sahibi olabildiği belirtilmektedir. Bu neden ile bakıldığında bir NFT’nin maddi miktarı kendi yaratıcısı tarafından belirlenmektedir. Yani başka bir tanım ile sizler de çekmiş olduğunuz fotoğraf ya da video gibi ürünlerinizi istediğiniz bir ücrette NFT’ye çevirerek para kazanabilirsiniz.

NFT / Fungible Tokens Sistemi Nasıl İşleyiş Göstermektedir?

Aslında bakıldığında NFT dijital token yatırımı gerektiren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu yatırımın sağlanması da kriptografi aracılığı ile mümkün olmaktadır. Herkesin bildiği gibi kripto para dünyasında söz konusu bu kavram aslında “minting” yani para basma olarak açıklanmaktadır.
Sizler de bir NFT yaratmak için öncelikle kripto para ile belirli bir ödeme gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Söz konusu bu ödemeden sonra ise “smart contract” adı verilen durumu yaratmanız gerekmektedir. Buradan da anlaşıldığı gibi aslında parasını ödeyerek NFT basımı gerçekleştirebilirsiniz.
Yukarıda değinildiği smart contract aslında bir akıllı sözleşme olarak bilinmektedir. Fakat aslında bu sözleşme bir kod olarak karşımıza çıkmaktadır. Blockchain içerisinde akıllı sözleşme ile birlikte yaratmış olduğunuz NFT’lerin bir kodu olmaktadır. Bu kod ise akıllı sözleşme ile birlikte gerçekleştirilmektedir.
Aynı zamanda yine yukarıda da belirtildiği gibi NFT’lerin her birinin kendine özel kodları olmaktadır. Aslında bakıldığında işte NFT’lerin özel olarak sayılmasının ana nedeni bu özel kodlar olarak belirtilmektedir.

NFT / Fungible Tokens’i Kimler Yaratabilir?

Aslında bakıldığında NFT hakkında araştırılan konulardan birisi de NFT ya da Fungible Tokens kimler yaratabilir sorusu üzerinedir. NFT yaparak para kazanmak isteyen herkesin NFT yaratabildiği karşımıza çıkmaktadır. Yani bir başka deyiş ile bu sorunun cevabı herkes olarak belirtilmektedir.
Fakat NFT yaratabilmek için birtakım adımların geçilmesi gerekmektedir. Söz konusu bu adımlardan birisi de belirli bir miktar ücret ödemek şeklindedir. Buna ek olarak söz konusu ücretin ödenmesi halinde, NFT alım satımı yapılan her platformda NFT yaratılabildiği karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde birçok platformun NFT yaratmak için el verişli olduğu görülmektedir. Sizler de söz konusu bu platformlar aracılığı ile kolay bir şekilde kendinize özel NFT’lerinizi yaratabilirsiniz.

NFT Yaratmak İçin Adımlar Nelerdir?

Yukarıda da değinildiği gibi öncelikle belirli bir miktar ücret yatırılması gerekmektedir. Söz konusu bu ücretin yatırılmasından sonra ise birtakım adımların gerçkleştirilmesi NFT yaratmak için önemli görülmektedir. Buna göre bakıldığında NFT yaratmak için adımlar ise aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

Nasıl Bir NFT Yaratacağınıza Karar Vermek

Herkesin bildiği gibi NFT aslında oldukça geniş bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu neden ile NFT ile para kazanmak isteyen bir bireyin öncelikle ne tür bir NFT yaratmak istediğine karar vermesine ihtiyaç duyulmaktadır. Buna göre bakıldığında NFT türleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

  • Oyun,
  • Video,
  • Şarkı,
  • Sanat eseri,
  • Sanal ürünler,
  • Bilet,
  • Tweet vb.

Buradan da anlaşıldığı birçok ürün NFT haline getirilebilmektedir. Dijital bir ürün olduğu bilinen NFT’lerin ise belirli formatları olduğu görülmektedir. Bu formatlar ise .mp3, .mov ve benzeri olabilmektedir.


NFT Yapmak

Aslında bakıldığında NFT yapabilmek için bilgisayar mühendisi ya da yazılım alanında bilgili olmanız gerekmemektedir. Fakat işinizi profesyonel yapmak istiyorsanız bu alanlar içerisinde uğraşı olan bireylerden yardım almanız sizin için iyi olabilmektedir. Buna ek olarak öyle bir NFT yaratmalısınız ki bireyler sizin yaratmış olduğunuz NFT ürününü satın alsın.

NFT İçin Bir Platform Seçmek

NFT’nin satılmasına mint etmek tabirinin kullanıldığı görülmektedir. Bu neden ile yaratmış olduğunuz NFT’nin satılımı için önemli olan bir diğer konu da NFT satılımı için bir platform seçmektir. Sizler de bu platformlar hakkında araştırmalar gerçekleştirerek ve bu araştırmalar sonucunda kendinize en uygun platformu belirleyerek NFT’nizi bu ilgili platforma üyelik açtıktan sonra yükleyebilirsiniz.

NFT Satımı İçin Kripto Cüzdan Oluşturmak

NFT satımı için kripto cüzdan oluşturmanın da gerektiği karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu aşama aslında gerekli olan kripto parayı korumak amaçlı görülmektedir. Buna ek olarak açmış olacağınız ya da başka bir tabir ile oluşturmuş olacağınız kripto cüzdanınızın, söz konusu platform ile de uyumlu olması gerekmektedir.
Bu nedenle sizlerin platforma uygun olan bir kripto cüzdanı oluşturmanız önemli bir kriter olarak görülmektedir. Söz konusu bu cüzdanlara ise örnek olarak MetaMAsk, Binance Smart Chain, Trust Wallet ve benzeri örnek olarak verilebilmektedir.

Herhangi Bir Borsadan Kripto Para Almak

Kripto para cüzdanı oluşturulduktan sonraki aşama ise herhangi bir borsadan kripto para almak olarak görülmektedir. Söz konusu bu adım ise “gas fee” adı verilen ödeme için gereklidir. Sizler de güvenilir kripto para satın alarak söz konusu bu ücreti ödeyebilirsiniz.
Buna ek olarak NFT oluşturmak için ETH ve SOL gibi kripto paraların satın alınması gerektiği karşımıza çıkmaktadır. Fakat buna ek olarak bazı diğer platformlar ise sizlerin farklı kripto paralardan almanızı isteyebilmektedir. Bu durumu da şart olarak belirtebilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında ise kripto paralarınızı transfer etmeniz önerilmektedir.

NFT Yaratmanın Ücreti Ne Kadardır?

NFT yaparak para kazanmak konusuna ek olarak NFT yaratmanın ne kadar olduğu da araştırma konularından birisi olarak görülmektedir. Aslında bakıldığında bu ücretin platformdan platforma değişiklik içerdiği bilinmektedir. Fakat ek olarak söz konusu platformlar aracılığı ile NFT yaratmanın ortalama ücretinin yaklaşık olarak 300 dolar olduğu karşımıza çıkmaktadır.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın