Avusturya Personel Alımı Ve Başvurusu

 Avusturya Personel Alımı Ve Başvurusu

Avusturya Personel Alımı Ve Başvurusu

Avusturya işçi alımı kapsamında birçok farklı meslek grubunda alım yapılması hedefleniyor. Özellikle son dönemde pandemi sürecinin de etkisiyle personel ihtiyacının oluşmasının ardından Türkiye’den de çok sayıda işçi alımı yapılması hedefleniyor. AB dışında nitelikli göçmen alımının yanı sıra hemen hemen tüm iş kollarında nitelikli niteliksiz işçi alımları yapılıyor.
Vasıflı işçi ihtiyacı için ülkenin resmi istatistik kurumu tarafından açıklanan işsizlik rakamlarına göre belirleniyor. Yapılan son incelemelere göre sağlık sektöründe hemşire başta olmak üzere inşaat ustaları ve bahçıvan gibi birçok farklı meslek grubu için alım yapılıyor. Avusturya personel alımı ve başvurusu için gerekli şartları sağlayan ve istenen bilgi ve belgeleri iletenlerin Avusturya’da çalışma hayatına başlamaları mümkündür.


Avusturya Hangi Mesleklerde Alım Yapılıyor?

Avusturya Türk işçi alımı konusunda en aktif ülkeler arasında yer alıyor. Son dönemde ise Avrupa’nın işçi ihtiyacının artması nedeniyle yurt dışından işçi alımlarına ağırlık verdiği görülüyor. Personel alımına ilişkin açıklanan son veriler ışığında en çok alımın ise hemşire, hasta bakıcı ve çocuk bakıcısı gibi alanlarda olduğu görülüyor.

Avusturya tarafından çok sayıda işçi alımının yapılacağı meslek grupları arasında şunlar ilk sırada yer almaktadır:

 • Garson,
 • Aşçı,
 • Hemşire,
 • Yazılımcı,
 • İnşaat işçisi ve ustası,
 • Bahçıvan,
 • Şoför,
 • Bakıcı vb.

Personel alımına ilişkin aktif iş ilanları incelenerek ilgili şartları sağlayan kişilerin kolayca Avusturya personel alımı için başvurularını yapmaları mümkündür.

Avusturya’da Çalışmak İçin Ne Gereklidir?

Avusturya’da çalışmak istiyorum diyenlerin sayısının her geçen gün artmasının ardından bu alanda iş ilanları arayışı da artmış durumda. 2022 yılının ilk yarısı için 120 bini aşkın nitelikli göçmene ihtiyacı olduğunu duyuran Avusturya, özellikle sağlık, turizm, gastronomi ve yazılım gibi sektörlerde bolca istihdam gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.
Avusturya’da çalışmak için öncelikle niteliklerinize uygun bir iş bulmanız ve çalışma izni almak için belirlenen şartları taşımanız gerekmektedir. Avusturya pasaportuna sahip olmayanlar, Avusturya’da çalışmak için kural olarak ikamet ve çalışma iznine sahip olmaları gerekmektedir. Avusturya izni İş Piyasa Servisi / Viyana İŞ Kurumu (ASM) tarafından belirlene şartları taşımak ve çalışma izni almak gereklidir.

Avusturya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Avusturya iş ilanları arasında nitelikli göçmen ilanları dikkat çekmektedir. Personel açığının olduğu sektörlerde istihdam edilmek üzere çok sayıda personel alımı yapılacağı duyurulmuştur. Bu kapsamda Avusturya’da çalışmak isteyenlerin öncelikli Avusturya resmi iş kurumu üzerinden veya davet üzerine diğer işletmeler ile iletişime geçerek davet üzerine ülkeye çalışmak için gitmeleri mümkündür.
Çalışma izni olmadan bu ülkede çalışmak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle başvuru yapılacak iş ilanına göre belirlen tüm şartları sağlamak ve resmi izin belgelerini de almış olmak gereklidir. Avusturya personel alımı ve başvurusu için gerekli izin belgelerinin alınmasının ardından çalışmak için Avusturya’ya gidilebilir.

Avusturya İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya işçi vizesi almak için resmi makamlara başvuruda bulunmak gereklidir. Uzun süreli ulusal vizelere dahil olmadığı için Schengen vizesi ile çalışma izni elde edilmesi mümkün değildir. Çalışmak için 90 günden fazla süreye ihtiyacı olanların başvurularını bu kapsamda yapmaları gerekmektedir. Avusturya çalışma vizesi başvurusunu yaptıktan sonra onay sürecinin hızlandırılması için yabancı dil bilgisinin yeterli olması ve aranan niteliklere sahip olmak önemli bir artı sağlayacaktır.
İş gücü açığı olan mesleklere odaklanarak çalışma vizesi için başvuruşunuzu buna göre yapmanız halinde çok daha kolay bir şekilde vize almanız mümkündür. Bu nedenle Vize başvurusu öncesinde niteliklerinize göre uygun işleri tercih etmeniz ve aranan personel olduğunuzu göstermeniz önerilmektedir.

Avusturya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya çalışma izni herkes için farklı sürelerde çıkarılabilir. Eğer tüm evrak eksiksiz ve gerekli tüm şarlar sağlanıyor ise ortalama olarak 15 – 20 gün içinde çalışma izninin çıkması mümkündür. Bu sürelerin uzaması ve kısalması farklı şartlara bağlıdır. Eğer iş başvurusunda bulunan kişinin nitelikleri söz konusu iş için yeterli değil veya vize çıktıktan sonra çalışacağı hazır bir iş olmaması durumunda daha uzun sürede çalışma izni çıkabilir.
Çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi Avusturya’da da çalışma veya oturum izni almak kolay değildir. Birçok farklı aşamadan ve süreçten geçirilebilirsiniz. İlgili iş için niteliklerinizi iyi belirlemeniz ve istenen evrakın tümünüm eksiksiz ve doğru bir şekilde vermeniz halinde şansınızı artırabilirsiniz.

Avusturya Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya göçmenlik başvurusu için belirli şartların oluşması gerekmektedir. Oturum izni ve çalışma izni farklı kriterlere göre değerlendireceği için göçmenlik başvurularında da başvuru sahiplerinin birçok farklı prosedürü sağlamaları gerekmektedir.

Avusturya oturum izni için gereken evraklar kısaca şöyledir:

 • Başvuru formu,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Pasaport fotokopisi,
 • Maddi durumunu gösteren dokümanlar,
 • Türkiye’de alınan ikametgah adresi,
 • Uluslararası doğum kayıt belgesi,
 • Sağlık sigortası vb.

Bu belgelere ek olarak daha pek çok farklı belge talep edilecektir. Avusturya personel alımı ve başvurusu için tüm şartların sağlanması gerekmektedir.


Yapılan Yorumlar
 • İkram dedi ki:

  Slm 17 yıllık kaynak ustasıyım her türlü kaynak işlerinde ustayım pasaportum var daha önce yurtdışında çalışmıştım yurtdışında çalışmak istiyorum yardımcı olursanız çok memnun kalırım şimdiden teşekkürler

Bir Yorum Yapın