Kendi Butiğini Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

 Kendi Butiğini Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Özellikle genç girişimciler butik açarak iş hayatında ilk adımı atmak isterler. Butik açmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar da bulunmakta. Her işte olduğu gibi öncelikle piyasa ve rakip analizi yapmalısınız. Butik sahibi olmak için öncelikle iyi bir iş planı hazırlamanız gerekir. Ayrıca daha önce işletme yönetimi hakkında bir deneyiminiz yok ise gerek çevrenizden, gerek eğitimler ile bu konu hakkında bilinçlenmelisiniz.

Butik Açmak İçin Ne Yapmalıyım?

Öncelikle iş tanımınızı iyi yapmalısınız. Ben ne satacağım? Kime hitap edeceğim? Nereden alacağım? gibi soruların hepsini kağıda dökün soru türetin ve cevabını kendiniz verin. İyi bir iş planı çıkarmalısınız. İşletme giderlerini, eleman maaşlarını, aylık rutin giderleri, sigorta masraflarını, olası satış miktarlarını kağıda dökün.

Lokasyon belirleyin! Butik açmak için öncelikle bir yeriniz olmalı elbette, stratejik ve işlek bir lokasyon belirleyin. Hedeflediğiniz bölge için ilgili kurumlara kaydınızı yaptırın.

İstediğiniz yeri kiralarken ürün stoğunu nereye yapacağınızı, vitrinlerin nereye koyulup ne kadar ürün alacağını muhakkak hesaplayarak kira tutun. Müşterileriniz için bir soyunma kabini muhakkak yaptırın.

Ürünleri temin edeceğiniz yerleri mağazanızı açmadan önce belirleyin ve bu kişiler ile gerekli anlaşmaları yapın. Butiğinizin dekorasyonunu tamamladıktan sonra ürünlerinizi alın ve vitrinlerine hoş bir şekilde dizin. Popüler olacağını düşündüğünüz ürünleri vitrin mankenlerine giydirin ve dükkanınızın en ön kısmına yerleştirin.

Açılış gününü sosyal medyadan tüm arkadaşlarınıza duyurun, açılışınız ne kadar görkemli olur ise o kadar çok isim yapar. Gelen müşterilerinize güler yüzlü bir karşılama yapın.

Teknoloji çağına ayak uydurun ve bir internet sitesi hazırlatın! Bu konuda iletişim sayfasından bize yazarak detaylı yardım alabilirsiniz.

Butik Açmak İçin Ne Gerekiyor?

  • İş planı hazırlamak
  • Satış yeri belirlemek
  • Dekorasyon yapmak
  • İlgili kurumlardan gerekli izinleri almak
  • Ürün teminatı yapmak
  • İş yeri sigortası yapmak
  • Tanıtım ve reklam yapmak

Butik Açmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Detaylı bir maliyet hesabı çıkarabilmeniz için son derece ince, her ayrıntısına kadar düşünülmüş bir iş planı hazırlamalısınız. Ancak butik açmak için gereken ortalama maliyet 20.000 – 50.000 TL arasında değişmektedir.

Butik Açmak İçin Altın İpuçları

Güzel satış rakamları ve kar elde etmek için butik açtığınızda bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Satacağınız ürünleri sadece kendi zevklerinize göre değil müşterilerinizin zevklerine ve düşüncelerine hitap eden ürünlerden belirlemelisiniz.

İyi bir pazar araştırması yapmadan kesinlikle butik açmak için acele etmeyin.Elektrik, kira vs. tüm giderlerinizin detaylı olarak yazıldığı bir iş planı hazırlayın. Bankalardan kredi alarak veya yatırımcı biri ile görüşerek hayallerinizi adım adım büyütebilirsiniz.

Butiğinizin sürekli tercih edilen bir yer olmasını istiyorsanız çalışanlarınızın güler yüzlü olmasına özen gösterin ve müşterilerinize konforlu samimi bir ortam sunun. Alışveriş yapmaktan yorulmuş müşterileriniz olabilir onlara konforu sağlayın. Alışveriş yaparken oturup dinlenebilecekleri birer koltukları olsun. Dekorasyonunuz etkileyici olsun. Mağaza düzeniniz son derece önemli, eşyaların vitrinlerin yerleri düzenli olmalı, müşterileriniz alışveriş yaparken rahatça gezebilmeliler. Mağazanız ve soyunma-giyinme kabinleriniz temiz olmalı.

Müşterilerinize başka yerlerde bulamayacağı, büyük mağazaların satışa sunmadığı özel ürünleri sunun. Popüler ürünleri elinizde stoklu olarak tutun. Ürün tedarikçiniz ile problemsiz bir çalışma şekliniz olmalı, istediğiniz ürünü aynı gün size tedarik edebilecek kişiler ile çalışmaya özen gösterin. Her zaman alternatif tedarikçilerinizi listenizde bulundurun.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın