Denenmiş Yöntemlerle İnternetten Para Kazanma Yolları

 Denenmiş Yöntemlerle İnternetten Para Kazanma Yolları

Denenmiş Yöntemlerle İnternetten Para Kazanma Yolları, Özellikle Türkiye’de internet teknolojisinin sonradan gelişmeye başlamış olması, insanların internetten para kazanma yolları hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı gibi bu yöntemlerle kazanç elde etmelerine de soğuk bakmalarına neden olmaktadır. Ancak sayısı her geçen gün artan internetten gelir elde eden kişiler, çalışmaları nispetinde çeşitli tutarlarda kazanç sağlamaktadır.

En basit örneği ile Facebook’un sahibinin sosyal medya sitesini kurduktan 5 yıl sonra dünyanın en zengin genci unvanını alması, internetten para kazanmanın en somut örneğidir. Henüz 20’li yaşlardayken Facebook kuran Mark Zuckerberg, çok kısa sürede hem dünyanın en zengin genci olmuş ve hem de dünyada en tanınmış isimler arasında yer almayı başarmıştır.

Elbette ki internet üzerinde yapılacak her projenin bu seviyede başarıya ulaşması, fazla mümkün değildir. Diğer yandan Twitter ve diğer sosyal medya siteleri, sahiplerinin ciddi kazançlar elde etmelerini sağlamaktadır. Yazımızın devamında bu örneklerden ziyade, internetten para kazanma yöntemleri üzerinde duracağız.

Denenmiş Yöntemlerle İnternetten Para Kazanma Yolları

İçerik Yazarlığı Yaparak Ailenizin Geçimini Sağlayabilirsiniz

makale yazı yazarak para kazanmak

Başlığı ilk okuduğunuzda belki biraz abartı gelecek olsa da, internette para kazanma yolları arasında kullanabileceğiniz içerik yazarlığı geçirmenizi sağlayacak seviyede para kazanmanıza neden olabilir. Ancak her işte olduğu gibi makale yazarlığı olarak da bilinen bu işte tatmin edici bir kazanç elde etmek için içerik kaliteniz, hızınız ve günlük çalışma saatleriniz önem taşımaktadır.

Günlük ortalama 10 saat çalışarak hızlı ve kaliteli yazı yazabilecek kabiliyete sahipseniz, aylık ortalama 3000 TL ve hatta daha üzeri kazanabilirsiniz. Makale yazarak internetten para kazanma işinin mantığını ve diğer detaylarını ele alacak olursak, şunlardan bahsedebiliriz.

Bilgisayardan Yazı Yazarak Para Kazanmanın Mantığı

İnternet üzerindeki tüm web siteleri, Google gibi arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için internet kullanıcılarına yeni bilgiler sunmak zorundadır. Sizin vereceğiniz bilgiler genellikle yeni olmasa da, daha önceden paylaşılan bilgilerin kendi cümleleriniz ile tekrardan yazılmasını Google o konu hakkında yeni bir bilgi şeklinde algılamaktadır.

Bu yüzden web sitesi sahipleri sitelerinin daha üst sıralarda yer alıp daha fazla ziyaretçiye sahip olmak ve dolayısıyla web sitelerinden daha fazla para kazanmak için, sıklıkla ve fazlaca içerik yayınlamak durumundadır. Ancak site sahiplerinin hem sitenin teknik işleri ile zaman kaybetmeleri ve hem de farklı işleri yürütmeye çalışmaları sebebiyle, kendileri içerik üretmeye fazla fırsat bulamamaktadır. Ya da web sitesine daha fazla içerik girmek için, ücreti karşılığında makale yazan kişilerden yani sizlerden yardım almaktadır.

Bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması, web sitesinin ziyaretçi sayısının artmasına neden olacaktır. Ziyaretçi sayısı fazla olan web siteleri ise başta reklam gelirleri olmak üzere, çeşitli yöntemlerle sahibine para kazandırmaktadır. Bunun detaylarını yazımızın devamında web sitesi ile para kazanmak başlığı altında, detaylıca vereceğiz.

Ne Tür Makaleler Yazmak Gerekir?

Makale yazmak isteyen kişilerin merak ettikleri konulardan biri ise, yazacakları makalenin hangi alanda olduğudur. Hemen belirtelim ki, neredeyse aklınıza gelebilecek her türlü konuda içerik yazarlığı yapabilirsiniz. Yemek tarifleri, hamilelik, çocuk sağlığı ve gelişimi, genel sağlık, bankalar ve finans konuları, teknoloji ve oyun gibi aklınıza gelebilecek her türlü kategoride sizden içerik talebinde bulunulması mümkündür.

Makale İhtiyacı Olan Müşterilere Nasıl Ulaşabilirim?

Makale ihtiyacı olan kişilere ulaşmak için, özellikle webmaster forumları olarak bilinen internet sitelerine üye olabilirsiniz. Google ve diğer arama motorlarına “webmaster forumları” yazarak arama sonuçlarında çıkan forum sitelerinde üyelik oluşturup, bu sitelerin makale alım satım kategorilerindeki insanlara ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında SEO ajansı firmalara mail atabilir, ya da içerik siparişi alabileceğiniz çeşitli web siteleri üzerinde üyelikler açabilirsiniz.

Makale yazarken nelere dikkat etmem gerekir?

Bu sorunun detaylı cevabını web sitemiz üzerinde ayriyeten bulabileceğiniz gibi Google’a “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” yazarak, çıkan yazıları dikkatli bir şekilde okuyarak bulabilirsiniz. Ancak biz burada kısaca bahsedecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

 • Yazacağınız içeriklerin kesinlikle kopya olmaması, makale yazmak için en önemli husustur. Size verilen konu hakkında araştırma yapıp, konuyu kendi cümlelerinizle yeniden yazmanız gerekir.
 • Müşterinizin vereceği anahtar kelimeleri, doğru yerde kullanmak önemlidir. Anahtar kelimenin ilk paragraf, alt başlık ve konu başlığında geçmesi SEO açısından önemlidir. Yazılan dilin dil bilgisi ve imla kuralları, dikkat edilecek önemli noktaları arasındadır.
 • Paragraf düzenine dikkat edilmeli, uzun paragraflar olmasından kaçınılmalıdır.

Makale Ücretleri Nasıl Hesaplanır, Ücretler Nasıl Alınır?

Makale ücretlerinin 100 kelime için ortalama 1,5 TL olduğunu söyleyebiliriz. Bu aslında minimum ücret olsa da, bu ücretin çok altında ya da üzerinde yazan içerik yazarları bulunmaktadır.

Sizden istenilecek makaleler genellikle 300 kelime üzeri olacaktır. Yazdığınız içeriklerinin ücretini, içerikleri teslim eder etmez alabilirsiniz. Büyük çaplı işlerde henüz işe başlamadan, bir miktar avans alınabilir. Aynı zamanda forum sitelerinde yaptığınız ticaret sayısı arttıkça, işi anlaşır anlaşmaz belirli bir tutara kadar henüz işe başlamadan paranızı peşin almanızda mümkün olacaktır.

Denenmiş yöntemlerle internetten para kazanma yolları arasında en önemli alternatiflerden biri olan makale yazarlığı hakkında verdiğimiz detaylı bilgiden sonra,  diğer para kazanma seçeneklerine geçelim.

Youtube İle Eğlenerek Para Kazanın

youtube para kazan

YouTube, internetten para kazanma yöntemleri arasında özellikle gençlerin ilgi gösterdiği seçenekler arasında yer almaktadır. Üzerinde ciddi anlamda durulup kaliteli işler çıkarılması halinde, diğer seçeneklere göre çok kolay bir şekilde daha yüksek tutarlar kazanabilirsiniz. Hemen YouTube ile internetten para kazanmak için neler yapabileceğinize ve hangi metotlarla kazanç sağlayabileceğinize bakalım.

Youtube Kanalından Para Kazanma Metotları

Google Reklamları: YouTube kanallarında para kazanmak için kullanılan en kazançlı yöntemlerden biridir. Kanalınızın gerekli YouTube şartlarını sağlaması halinde tüm videolarınızda gösterilecek reklamlara açıklanması ya da reklam türüne göre video reklamları gizlenmesi durumunda, kazanç elde edebilirsiniz.

Burada kazanacağınız tutar, videolarınızın izlenme süresi ve reklamlara tıklanma oranı ile doğru orantılıdır. Bu yöntemle elde edeceğiniz kazançlar doğrudan Google Adsense hesabınıza yansıtılarak, ödeme eşiğine gelmesi ve çekim talebi vermeniz halinde Google tarafından size gönderilmektedir.

Özel Reklamlar: Videolarınız için özel reklam anlaşmaları yaparak, yine YouTube kanalı üzerinden para kazanabilirsiniz. Özel reklam alabilmek ve bu reklamlardan daha fazla kazanç sağlayabilmek için abone sayınızın yüksek olması ile birlikte, videolarınızın insanlar tarafından ilgi görmesi gerekir.

Sponsor Reklamlar: Sponsor reklamlarla, internetten para kazanma yolları arasında tercih edilen YouTube kanalınızdan,  yine anlaşma şartlarına bağlı olarak para kazanabilirsiniz.

Ürün ve Hizmet Satışı: Video formatını bozmadan çekeceğiniz videoların içerisinde, sizin kendinize ait veya satış ortaklığı yöntemi ile pazarladığınız ürün ve hizmetlerin satışını yapabilirsiniz.

Youtube Kanalı İle Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

YouTube kanalı ile daha fazla para kazanmak ve popülaritenizi artırmak için, aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanızı öneririz.

 • Akılda kalıcı kanal ismi seçin. Yapacağınız video paylaşımlarının kesinlikle özgün olmasına dikkat edin.
 • Kendinize ait bir logo olması, YouTube üzerinde markalaşmanıza da yardımcı olacaktır.
 • Haftada en az 2 içerik paylaşmaya özen gösterin. İnsanların ilgi göstereceği eğlenceli videolar çekmeniz, başarılı olmanız için oldukça önemlidir.
 • Videoların ses ve görüntü kalitesinin yüksek olması, insanların kanalınıza olan ilgisini artıracaktır.
 • İlgi çekici video başlıkları kullanarak, insanların dikkatini çekin. Video başlıklarının internet kullanıcıları tarafından konuyla alakalı aranan başlıklar olması, arama motorlarında da videonuzun daha bulunabilir olmasını sağlayacaktır.
 • Mutlaka videolarınızın açıklama kısmına, video içeriği ile alakalı uzun açıklamalar ekleyin. Bu açıklamalar internet kullanıcılarının yine sizi arama motorlarında,  rahat olmasını sağlayacaktır.

Forum Sitesi Kurarak Para Kazanabilirsiniz

forum sitesi kurarak para kazanma

 Forum siteleri de nihayetinde bir web sitesi olmasına rağmen, pratik web sitelerine göre farklı para kazanma metotlarına sahiptir. İçeriklerin daha çok kullanıcılar tarafından oluşturulması, büyük forum siteleri için önemli bir avantaj olarak görülebilir.

Yeni kurulan web sitelerinde içerik oluşturmak için biraz zorlanacak olsanız da, forum sitesinin büyümesi halinde kazanç elde edilmesi mümkündür.

Forum Sitesinden Para Kazanma Metotları

Forum sitelerinden para kazanma metotları, klasik web siteleri ile kazanç modelleri ile aynı olmakla birlikte premium üyelik satışları da, bu sitelerden para kazanmanızı sağlayacaktır. Hangi yollarla forum sitenizden para kazanabileceğinizi kısaca açıklayacak olursak, şunları söyleyebiliriz.

Google Adsense: Google Adsense reklam, dünyanın en büyük dijital reklam olduğunu daha önce söylemiştik. Forum sitenizde Google reklam kodlarını paylaşarak, çıkacak reklamlara forum ziyaretçilerinizin tıklaması halinde çeşitli tutarlar hesabınıza yansıtılır. Bunun için bu reklam platformuna kabul edilmenizi sağlayacak kaliteli içerikler, reklam başvurusu yapmadan önce mutlaka sitenizde yer almalıdır.

Özel Reklamlar: Forum sitelerinde alabileceğiniz özel reklamlar, diğer web sitelerine göre daha farklı şekillerde olabilir. Herhangi bir markanın reklamını alabileceğiniz gibi ticarete yönelik forum sitelerinde, forum üzerinden ticaret yapan insanların ticaret konularını üste tutmak koşuluyla farklı reklamlarda alabilirsiniz.

Premium Üyelik Satışı: Ticari bir konu üzerinde yayın yapan forum sitelerinde, forumun büyük olması halinde premium üyelik satışları sitenin en önemli gelir kaynakları arasındadır. Ticari konular açan üyeleriniz bu konuları yukarı taşımak için, çeşitli özelliklerin tanındığı premium hesapları satın alacaklardır. Burada hangi premium hesaba hangi özelliklerin tanınacağını ve hangi fiyatlardan satılacağı, tamamen size kalmıştır.

Web Sitesi Kurarak İnternetten Para Kazanma

internet sitesi kurarak para kazanma

Klasik web sitesi kurmak, yine internetten para kazanma yolları arasında tercih edilebilecek yöntemlerden biridir. Web sitesi ile para kazanma metotları

Web sitesi ile para kazanma metotları, şunlardır.

Google Adsense: Forum sitesinde bahsettiğimiz yöntemle, web sitelerinde kullanılan Google Adsense aynı işleyişe sahiptir. Özel reklamlar: web sitenizin ziyaretçi sayısının fazla olması durumunda çeşitli markalardan veya web sitelerinden özel reklamlar alarak, kazanç sağlayabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı Satışı: Forum sitelerinde de kullanılabilir bir kazanç yöntemi olsa da, forum sitelerinin daha çok paylaşıma yönelik olması nedeniyle tanıtım yazısı satışı klasik web sitelerinde daha yaygındır.

Satış Ortaklığı: Web sitenizin ziyaretçi sayısı ne olursa olsun, başkasına ait ürünleri satarak bunun üzerinden çarpmayı alabilirsiniz.

Bunların yanı sıra kendinize ait ürün ya da hizmetlerin pazarlamasını web siteniz üzerinden yapıp, kazanç sağlama imkânınız bulunmaktadır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak: Üzerinde dikkatli bir şekilde durulması ve başarılı olunması halinde çok ciddi paralar kazanabileceğiniz e ticaret sitesi, internetten para kazanma yolları arasında en karlı seçenekler arasındadır. Kendinize ait ürünleri e-ticaret sitenizden satabilir, ya da popüler bir e-ticaret sitesi oluşturarak bu siteden mağaza satışı yapabilirsiniz.

E-ticaret sitelerinde gelir getiren bir diğer yöntem ise, ticaret ilanlarının üste sabit kalması ya da doping diye adlandırılan özelliklerin tanınması ile olmaktadır.

e-ticaret sitesi kurarak para kazanma

Forum, E-Ticaret Ve Klasik Web Sitelerinden Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

 • Web sitenizde paylaşacağınız içeriklerin, kesinlikle kopya olmaması gerekir.
 • Günlük en az bir içerik paylaşmak, site güncelliği açısından önemlidir. Mümkün olduğu kadar özgün ve fazla içerikler paylaşmak, sitenizin daha hızlı başarı sağlamasına neden olacaktır.
 • Site tasarımı, kullanıcıların web sitenizde uzun zaman geçirmesine katkı sunar.
 • Ziyaretçilerinizi web sitenizde daha uzun tutmak için, site hızının önemli olduğunu da unutmayın.
 •  Web sitelerinizde iletişim, hakkımızda ve sıkça sorulan sorular gibi sayfalarının olması, size olan güveni artıracaktır.

Sosyal Medyadan Para Kazanmak Mümkündür

Her gün çeşitli amaçlarla kullandığımız sosyal medya siteleri, biraz uğraş bile para kazanma imkânı bulabileceğimiz yerler arasındadır. Bu mecralardan kazanç elde etmek için, takipçi sayınızın yüksek olması gerekir. Hemen uzatmadan genel olarak sosyal medya profilleri ya da sayfalarından, nasıl kazanç sağlayacağınızı belirtelim.

 • Markalara ait reklamların paylaşılması, paylaşım başı ya da aylık anlaşmalarla para kazanmanızı sağlar.
 • Web sitelerinin konu linklerini paylaşarak, web sitesine girecek ziyaretçi sayısına göre para kazanmak mümkündür.
 • Satış ortaklığı yöntemi kullanılarak, yine sosyal medyadan para kazanabilirsiniz. Örneğin bir arkadaşlık sitesi paylaşımı yaptığınızda, sizi takip edenlerin arkadaşlık sitesine üye olup ücretli üyelik satın alması halinde, buradan anlaştığınız oranda kazanç elde edebilirsiniz.
 • İnternetten para kazanma yolları arasındaki sosyal medya sitelerinden, kendinize ait ürün ve hizmetlerin pazarlamasını yapıp kazanmakta bir başka seçenektir.
 • Takipçi sayınız önemli olmaksızın, bireysel ya da kurumsal müşteriler bularak onların sosyal medya hesabını yönetmek suretiyle yine sosyal medyadan kazanç sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Sitelerinden Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

Sosyal medya sitelerinde, para kazanmak için takipçi sayısının öneminden bahsetmiştik. Takipçi sayınızı ve kazancınızı artırmak için, aşağıdaki önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

 • Kendinize özgü paylaşımlar yapmanız, insanların ilgisini çekecektir.
 • Tek bir alana yönelerek oluşturacağınız sayfalar, belirli bir hedef kitleyi elinizin altında tutmak için fayda sağlayacaktır.
 • İnsanların yapmış oldukları etkileşimlere karşılık vermeniz ve yorumlarda anlayışlı bir üslupla samimi bir dil kullanmanız, insanların paylaşımlarınıza daha fazla ilgi göstermesine neden olacaktır.
 • Sayfa isminizin akılda kalıcı ve etkileyici olması, en önemli unsurlar arasındadır.
 • Paylaşım sıklığı, kararında olmalıdır. Gün içerisinde aşırı sıklıkla paylaşım yaparak takipçilerinizi sıkmaktan uzak duracaksınız gibi, birkaç gün paylaşım yapmamanız halinde ise sayfanızın güncelliğini yitireceğini unutmayın.
 • Sayfanızın oluşturduktan sonra takipçi kazanmanın uzun bir süreç olduğunu dikkate alarak, sponsor reklamlar vermeniz daha hızlı takipçi kazanmanızı sağlayacaktır.

Tasarım Yaparak Zevklerinizi Kazanca Dönüştürebilirsiniz

Logo ya da web sitesi tasarımı gibi çeşitli alanlara yönelik tasarımlar yapmak, birçok insan için eğlenceli uğraşlardan biridir. Sizin de böyle yetenekleriniz varsa, başta yukarıda da bahsettiğimiz gibi webmaster forumları üzerinden tasarım ihtiyacı olan kişilerle irtibata geçerek yapacağınız tasarımlarla para kazanabilirsiniz.

İnternetten para kazanma yolları, yukarıdaki sayılanların dışında çok fazla olsa da, biz bu yazımızda daha çok hem denenmiş ve hem de sizi tatmin edecek düzeyde kazandıracak yöntemlerden bahsettik. İnternetten para kazanma yöntemleri hakkında tüm soru ve görüşlerinizi, yorum yaparak bize iletebilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
 • Nevzat dedi ki:

  gerçekten güzel bir yazı olmuş bir kaç fikir edindim uygulama için en kısa sürede başlayacağım

Bir Yorum Yapın