Mafya Filmleri: En iyi 10 Mafya Filmi

 Mafya Filmleri: En iyi 10 Mafya Filmi

Geçmişten günümüze kadar mutlaka izlenmesi gereken filmler vardır. Mafya filmleri kategorisi hayranları için 1972 yılından bu yana yayınlanan en iyi mafya filmleri sıralandı.

Ölümsüz – L’immortel 2010 (6.7)

Mattei adında bir gencin mafyaya karışmasıyla film başlar. Zamanında birlikte iş yaptığı dostlarından uyuşturucu yüzünden ayrılan Mattei artık sakin bir hayat sürmektedir. Her ne kadar bu işleri bırakmış olsa da herkes ondan korkmakta ve ondan habersiz iş yapmamaktadır. Mattei, en yakın dostu tarafından öldürülmek istenir ve savaş başlar.

https://www.imdb.com/title/tt1167638

Suç Çetesi – Gangster Squad 2013 (6.7)

Amerika’nın 1949 yıllarında güzel şehri olan Los Angeles bir mafya lideri olan Cohen tarafından yönetilmektedir. Bir çok suç içeren işlere bulaşmış ve kurtulmak isteyen halk bir çözüm aramaktadır. Cohen’in arkasında bir çok polis memuru ve siyasetçi bulunmaktadır. Polis memurlarının bile karşısına çıkmaya cesaret edemediği bu adamı bir tek kişi durdurmaya çalışacaktır. Asker kökenli olan John bu işi başarmak için elinden geleni yapacaktır.

https://www.imdb.com/title/tt1321870/

Halk Düşmanları – Public Enemies 2009 (7.0)

Film kitaptan uyarlanmıştır ve en gerçekçi film ödülünün sahibi olmuştur. Filmde Amerika’nın karışık olduğu dönemlerde devlet tarafından bir yapılandırma kurulmasını anlatmaktadır. Bu yapılandırmanın adı ise FBI olarak günümüze kadar gelecektir. FBI kurulduktan sonra mafya liderleri arasındaki çatışmayı konu alan filmin başrol oyuncusu ise herkesin severek takip ettiği Johnny Deep adlı oyuncudur.

https://www.imdb.com/title/tt1152836/

İrlandalıyı Öldür – Kill The Irishman 2011 (7.1)

Yaşanmış bir olaydan esinlenilen bu filmde fakir bir aileden gelen Danny’nin yaşam öyküsü anlatılmaktadır. Danny İrlanda asıllıdır ve Amerika’ya başkan olur. Dönemin muhalefetleri yüzünden yolsuzluk ile suçlanır. Mafya filmleri kategorisine girmesi ise bu olay ile başlar.

https://www.imdb.com/title/tt1416801/

Amerikan Gansteri – American Gangster 2007 (7.8)

Yine bir gerçek hikaye ile karşı karşıyayız. Johnson, New York eyaletinde yaşayan bir mafya lideridir. Amerika’ya getirdiği uyuşturu ile giderek tanınan Johnson getirdiği malların kalitesi ve diğerlerine göre daha ucuz olmasından ötürü yaşadığı yerde istenmemektedir. Dönemin polislerinden Roberts ise güvenilir biri olmasından ötürü bu işi bitirmek için canla başla savaşır.

https://www.imdb.com/title/tt0765429

Ayrıca Köpek Filmleri: Köpeği Olanların Severek İzleyeceği 20 Film yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yeraltı Peygamberi – A Prophet 2009 (7.9)

Hapis cezasını bitirmek için Marsilya’ya giden bir gencin hayat hikayesi. Malik aslen Fas’lıdır ve normal insanlardan farkı ise okuma yazma bilmemesidir. Hapis yaşantısı boyunca çok ezilen Malik akıllı düşünmeye başlayarak kendi fikirlerini hayata geçirmeye başlar. Mafyaya istemeden de olsa bulaşan Malik cılız görünen yapısına rağmen bir çok mafya liderlerini geride bırakacaktır.

https://www.imdb.com/title/tt1235166/

Yaralı Yüz – Scarface 1983 (8.3)

Tony Küba’da barınmasına izin verilmeyen muhalif bir kişidir. Bulunduğu kampı dağıtarak kaçan Tony uyuşturucu işine ufak çaplı satıcılık işiyle yanına girdiği Frank’i bile geçerek en büyük mafya liderlerinden biri haline gelir. Herkes tarafından bilinen ve kült filmler kategorisinde bulunan Yaralı Yüz filmi mafya filmleri arasında yer almaktadır.

https://www.imdb.com/title/tt0086250/

Köstebek – The Departed 2006 (8.5)

Zamanın mafya liderleri polislerin içine, polisler ise mafya çetelerinin içine köstebeklerini yerleştirmiştir. Geçtiğimiz yıllarda televizyonda yayınlanan İçerde dizisinin konusuna benzemektedir. Ama dizide ki gibi kardeş durumları söz konusunu değildir. Gerçekler ortaya çıkmaya başladığında ise ortalık fena bir şekilde karışacaktır. Tek başına 4 dalda Oscar ödülüne sahip bu filmi paramatix.com olarak kesinlikle tavsiye ederiz.

https://www.imdb.com/title/tt0407887/

Ucuz Roman – Pulp Fiction 1994 (8.9)

Ünlü aktör Tarantino’nun meşhur olma yolunda ki ilk filmlerindendir. Filmin konusunun hem yazarlığını hemde yönetmenliğini üstlenmiştir. Filmin asıl konusu ise birbirine deliler gibi aşık iki gencin hayatlarına renk katma isteği sonucunda kendilerini mafyanın içinde bulmalarıyla devam eder. Bir çok ödüle aday gösterilen bu film zamanın festival film ödüllerini toplamıştır.

https://www.imdb.com/title/tt0110912/

Baba – The Godfather 1972 (9.2)

Tabiki de Baba filminden bahsetmez isek olmazdı. Sicilya mafya ailesinin gerçek öyküsünü konu alan 3 serilik muhteşem mafya filmleri serisi için şidddetle tavsiye ediyoruz. Günümüzde bile hala müziklerini duyduğumuz bu film mafya filmi olarak bilinse de güçlü aile bağlarınıda konu almaktadır. Bir kesimin televizyon dizisi olan Çukur’un bile bu filmden alıntı yaptığını ön görmektedir.

https://www.imdb.com/title/tt0068646/


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın