Yatırım: Ne Kadar Sürede Geri Kazanılacağını Söyleyen Yöntem

 Yatırım: Ne Kadar Sürede Geri Kazanılacağını Söyleyen Yöntem

Kişilere yatırım nedir diye sorulduğunda birçok kişi altın, döviz, ev, arsa vs gibi cevaplar sunar. Tabi ki bu cevaplar yanlış değil ancak yatırım bundan çok daha fazlasını kapsamaktadır. Örneğin günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber birçok start up ismi verilen şirketler kurulmaktadır. Bu şirketler bir fikirle ortaya çıkarak girişimlerini kara geçirmek ister ve bu girişimlerin başarıya ulaşabilmesi için başlangıçta bir sermayeye sahip olmaları gereklidir. Şayet ellerinde sermaye yoksa bu sefer yatırımlara ihtiyaç duyarlar. Yatırımcılar ise ellerinde mevcut bulunan parayı bu şirketlere yatırarak, şirketlerle beraber kâra geçmek ve yatırımlarını büyütmek isterler. Günümüzde en büyük şirketlerinin neredeyse yarısı bu şekilde büyümüş ve birçok yatırımcı ise bu sayede servet sahibi olmuşlardır.

Yatırımcılar Yatırımdan Önce Neleri Hesaba Katar?

Şimdilerde ise hali hazırda birçok küçük girişim şirketi olabilir. Bu nedenle yatırımcılar, yapacakları yatırımları en kısa sürede kara geçirecek yerlere yatırım yapmak isteyeceklerdir. Ancak yatırımcıların en büyük zorluklarından biri yatırım yapacakları şirketlerinin en az 5 sene sonrasını kestirebilmek. Zira ufak çaplı bu şirketlerin başarı gösterme oranı yüzde 20 ile 30 arasında değişmektedir. Yani yapılacak bir yatırım oldukça karlı olabilecekken oldukça riskli bir hale de gelmektedir. Bunun için bazı yöntemlerle beraber yatırımlarının ne kadar sürede kendini amorti edeceğini yani ne kadar zamanda yatırımlarının karşılıklarını alacağını ve akabinde bu yatırımlarının kara geçme evresini görebilecek sistemler daha doğrusu hesaplamalar geliştirilmiştir.

yatırım

Peki Yatırımlar Ne Kadar Sürede Geri Kazanılabilir?

Bu sorunun cevabı için güncel durumdaki yatırımın getirisi üzerinden hesaplar yapılabilir. Yatırımların geri dönüşü İngilizce’de Return on Invesment olarak isimlendirilir. Bunlar çeşitlilik gösterebilir. Bunlardan ikisini örnek olarak vermek gerekirse;

Birinci Yöntem

Yapılan yatırımın güncel olarak net getirisi göz önüne alınarak, bu net getiri yapılan yatırım tutarına bölünür ve 100 ile çarpılarak yüzdesel bir değer elde edilir. Yapılan yatırımın günlük, haftalık, aylık ya da senelik olarak getirisinin yüzdesel ifadesinin bulunmasının ardından daha sonraki süreçlerde nasıl bir yönelim izleyeceği belirlenebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu veriler bir varsayımdır ve sonuçları yaklaşık olarak verecektir.

İkinci Yöntem

Diğer bir yöntem ise yatırımın son değerinden ilk yatırım yapıldığındaki şirket değerini çıkartıp, toplam yatırım maliyetine böldükten sonra 100 ile çarparak yüzdesel değer elde edilir. Bu vesileyle bulunan yüzdenin geçen zamanına göre belli bir değer elde edilir.

Tabiki de bu değer her zaman için aynı olmayabilir. Yukarıda verdiğimiz üzere bir girişim, ortalama başarı yüzdesi olan yaklaşık yüzde 20 30 arasındaki dilime girememesi halinde yukarıda verilen değerler eksi oranda çıkması da bir ihtimal dahilinde olmaktadır. Yatırımlar riskli olmakla beraber şayet istenilen başarı sağlayan girişimlerde kar oranı oldukça fazla olabilmektedir. Bu nedenle bir girişimin geleceğini okuyabilmek çok önemli olmaktadır.

Ayrıca Para Kazanma Yolları: Para Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım adlı yazımızı da göz gezdirebilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın