Küçük Yatırımcı Kime Denir?

 Küçük Yatırımcı Kime Denir?

Küçük yatırımcının borsa piyasasındaki karşılığı ‘KY’ olarak kısaltılmıştır. Yatırımcılar, piyasa nezdinde küçük yatırımcı ve büyük yatırımcı olarak 2 ayrı başlık altında değerlendirilmektedir. KY , hisseye küçük miktarda para yatıran kişi olarak ifade edilebilmektedir. Borsa piyasasındaki yatırımcıların büyük bir bölümü, küçük yatırımcılardan oluşmaktadır. Küçük yatırımcılar, piyasalardaki algıya göre bir takım farklılıklar göstermektedir. Şöyle ki; bazı kesimlerce 1000 lira yatırım yapan kişilere küçük yatırımcı denilmektedir. Fakat bazı kesimlerce de 10.000 Lira yatırım yapan yatırımcılara küçük yatırımcı denilebilmektedir.

Küçük Yatırımcılar İçin Hangi Yatırım Araçları Daha Kârlıdır?

Küçük yatırımcının ilk önce düşünmesi gereken husus, cebindeki paranın nasıl korunmasına dair bilgi edinmesi olmalıdır. Hangi yatırım araçlarının daha kârlı olabileceği noktasında, en düşük kategoriden en yüksek kategoriye kadar yatırım araçları ortaya çıkmaktadır. Örneğin; likit fonlar gibi düşük risk yatırım araçlarından hisse senetleri ve emtia’lar gibi yüksek yatırım araçlarına kadar her türlü piyasa araçlarının içerisine girebilmeleri mümkündür. Fakat bu piyasaların içerisinde hangilerinin ‘Trayd’ edilmesi gerekir? Hangilerinde uzun vadeli yatırım yapması gerekir? Bilinmesi gerekmektedir. Kişinin yaşına , risk alma isteğine ve aylık gelirine göre de hangi yatırım araçlarına yöneleceği öngörülebilmektedir. Şöyle ki; aylık gelir oranı ne kadar yüksek ise küçük yatırımcı, bir o kadar yüksek getirisi olan yatırım araçlarına yönelebilmektedir. Eğer sadece bir miktar birikim ile yatırım araçlarına yönelmiş ise herhangi bir ekonomik kriz neticesinde, tüm birikim kaybedilebilir. Özetle küçük yatırımcı için en kârlı yatırım araçları, şu şekilde sıralanabilmektedir:

*Ofis

*Dükkân

*İş yeri gibi yerlere yatırım yapılması, küçük yatırımcı için getirisi yüksek ve daha kârlı yatırımlar çerçevesinde değerlendirilebilmektedir.

Bilgi Birikimi Olmayan Küçük Yatırımcı Nasıl Yatırım Yapmalıdır?

Küçük yatırımcıların içerisinde bulundukları sorunlar çerçevesinde , almak istedikleri herhangi bir ürünün, maddi açıdan yeterli olmayışından kaynaklı bir takım riskler mevcuttur. Şöyle ki; küçük yatırımcıların maddi açıdan yeterli birikime sahip olmaması neticesinde, çok düşük spekülatif hisse senetlerine yöneldiği görülmektedir. Bu yöntem de amaçlanmak istenen, her ne kadar para katlama gibi yaklaşımları barındırsa da bu yaklaşım, doğru bir yaklaşım olarak görülmemektedir. Çünkü spekülatif araç değeri, sıfırın altına düşebilmekte ve bunun neticesinde tüm paranın kaybedilme riski mevcuttur. Bu noktada küçük yatırımcının kaç yaşında olduğu çok önemlidir. Eğer küçük yatırımcı, henüz 20’li 30’lu yaşlarda ise bu genellikle risk alabilecek potansiyelinin olduğunu göstermektedir. Bu da daha yüksek yatırım araçları olarak görülen hisse senetlerine yatırım yapabileceği anlamını taşımaktadır. Fakat 50 yaşın üzeri küçük yatırımcıların, yatırım yaparken sabit getiri yatırım fonları denemeleri önerilmektedir. Mutlaka finansal bilgisi olmayan küçük yatırımcıların, yatırım danışmalarına başvurarak bilgi edinmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca Borsada Maymun Hikayesi Nedir? adlı konumuzu da okuyabilirsiniz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın