Boş Zaman Yönetimi; Başarılı Olmak İçin Boş Zaman Nasıl Değerlendirilir

 Boş Zaman Yönetimi; Başarılı Olmak İçin Boş Zaman Nasıl Değerlendirilir

Boş Zaman Yönetimi

En basit tanımıyla boş zaman, öğrenciysek okul harici zamanımızı, çalışıyorsak mesaiden arta kalan zamanımızı ifade eder. Boş Zaman Değerlendirme konusunda insanlar birbirlerinden farklı tercihlerde bulunurlar. Uykuda geçen ve yemek yemek için harcanan süreyi ayrı tutarsak insanlar boş zamanlarını genellikle gezmek, eğlenmek, televizyon izlemek, sosyal medyada zaman geçirerek harcarlar. Şüphesiz insanların boş zamanlarını gezmeye, eğlenmeye, sosyal hayata karışmaya ayırması son derece normaldir. Ancak unutulmamalıdır ki Başarılı insanlar ile başarısız insanlar arasındaki temel farklardan biri zaman yönetimidir. Boş zamanlarımızın bir bölümünü kişisel gelişimimize ayırdığımızda sadece iş ve öğrencilik yaşantımızda değil, sosyal yaşantımızda da başarıyı yakalayabiliriz.

Okuyun

Boş zamanların değerlendirilmesi için her ne kadar klişe bir öneri olsa da okumak insanın sınırlarının ötesine geçirmeye yarayan en önemli araçlardan bir tanesidir. İster kurguya dayalı kitaplar olsun, ister bilgi verici nitelikte kitaplar olsun okumak çevremizi daha iyi algılamamızı sağlar. Yeni olaylar, yeni karakterler ve yeni fikirler kazandırarak algımızda seçicilik özelliğimizin gelişmesine katkı sağlar.İletişim becerilerimizin gelişmesini sağlayan temel yapı taşıdır.

Ayrıca Simit Sarayı Bayilik Şartları ve Başvuru adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Boş Zaman Yönetimi

Hobi Edinin

Sadece çalışma yaşamına odaklanmak, enerjimizin hepsini işimiz için kullanmak başarılı bir insan olacağımızı garanti etmez. Yoğun çalışma saatleri sonrası stres ve tükenmişlik başarıya giden yolda karşımıza engel olarak çıkmaktadır. Öğrencilik veya iş niteliklerimizin yanında edineceğimiz, ilgimizi çeken bir hobi edinmemiz iş stresimizin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sosyal bir Hobi edinmek bağlantı ağımızın gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

Gönüllü Olun

Nerede ve nasıl yaparsanız yapın gönüllülük esasına dayanan işler toplum için faydalı bir boş zaman aktivitesi olacaktır. Başarıyı yaşam biçimi olarak benimsemiş profesyoneller, gönüllülük esasına toplum yararına yapılan aktivitelerin önemini bilirler ve bu tarz aktivitelere gönüllü olmaktan çekinmezler. Kendi benliklerini mutlu etmenin yanında, aynı düşünce yapısındaki insanlarla tanışmanın önünü açarlar. Bu sayede gönüllü olmak başarılı bir kariyer kapısı açılmasının öncüsü olabilir.

Spor Yapın

Spor yapmanın en önemli kuralı, yaşınıza ve fiziksel durumunuza uygun bir spor dalı seçmenizdir. Yoğun iş veya öğrencilik yaşamı boyunca spor amaçlı vereceğiniz küçük aralar hem zihninizi boşaltmanıza yardım eder hemde vücudunuzun sağlık açısından desteklenmesini sağlar. Yapacağınız küçük bir yürüyüş bile kendinizle baş başa kalmanızı sağlayacak ve spor esnasında belkide kafanızdaki sorulara cevap bulabileceksiniz.

Öğrenmeye Devam Edin

Öğrenme eylemi sadece okul hayatı ile sınırlı olan bir süreç değildir. Başarılı insanlar yeni şeyler öğrenmekten ve yeni beceriler elde etmekten asla vazgeçmezler. Özgeçmişleri yeni elde ettikleri beceriler ile sürekli güncellenir. Yeni bilgi ve beceriler elde etmek için gerek kurslara gerekse grup çalışmalarına katılmaktan vazgeçmezler. Yeteneklerini geliştirici eğitimleri tercih edebilecekleri gibi, yeni bir dil öğrenmek için çaba göstermeyi de tercih edebilirler. Başarılı İnsan Olmak istiyorsanız öğrenmekten asla vazgeçmeyip boş zaman yönetimi konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Mümkün olduğunda yeni yetenekler elde etmek ve mevcut yeteneklerinizi geliştirmek için eğitim alın, grup çalışmalarına katılın.


Yapılan Yorumlar
  • Aydoğan dedi ki:

    Simit sarayı bayilik almak gerçekten çok mantıklı, bir arkadaşım sayesinde bende bu işe girmek istiyorum.

Bir Yorum Yapın