Altına Ne Zaman Yatırım Yapılır

 Altına Ne Zaman Yatırım Yapılır

Eski dönemlerde keşfedilen altının parlak ve ışıltılı görünümü ziynet ve takı olarak talep görmesine neden olmuştur. Zamanla altın aramaları ve elde edilmesindeki zorluklar altının alışverişlerde kullanılmasına ve servet depolamadaki araçlardan bir tanesi haline gelmiştir. 1800 yıllarından bugüne kadar kullanılan kağıt paralar altın ile destekleniyordu. Paranın değerinin düşmesi halinde gerektiğinde değiştirmek için kağıt paraların karşılığı altın olarak kasalarda saklanıyordu. 20. yüzyıldan sonra altın ile kağıt para arasındaki bu ilişki değişmiş ve paralar hükümet kararı ile basılarak piyasaya sürülmeye başlanmıştır. Buna rağmen halk arasında altının değeri hala yerini korumaktadır.

Altın Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

 Altın arz ve talebe dayalı ticari bir üründür. Altının yatırım aracı olarak kullanımında ekonomik dalgalanmaların etkisi büyüktür. Ekonomide gerçekleşen dalgalanmalar endişeye neden olmakta ve bu durum yatırımcıların ve halkın altına olan talebini arttırmaktadır. Artan talebe karşı altın fiyatları artış göstermektedir. Bununla birlikte enflasyon oranları, bankaların para politikaları, ABD dolarının diğer para birimlerine karşı değişen değeri, petrol fiyatları, altının elde edilme maliyetleri, dünya ekonomisinin büyüme oranı, endüstriyel talep ve spekülatif amaçlı işlemler altın fiyatlarının belirlenmesinde önemli ölçüde etkendir.

altına ne zaman yatırım yapılır

Altın Yatırım Yolları

   Fiziksel yatırım olarak adlandırılan bilezik, ziynet, gram altın vb. satın alarak muhafaza edebilirsiniz. Fiziksel alımlarda çalınması ve ya kaybolması ihtimaline karşı endişe duyuyorsanız altın hesapları ile yatırım yapmanız mümkün. Borsa da işlem gören altın üreticilerinin hisse senetlerini alabilirsiniz. Bu hisse senetleri altının değer kaybetmesi ya da kazanması ile doğru orantılıdır. Altın yatırım fonlarından yararlanabilir ya da altın vadeli işlem sözleşmelerini tercih edebilirsiniz. Altın vadeli işlem sözleşmesinin yüksek riske sahip olduğunu unutmamalısınız. Yüksek gelir elde edebilmenizin yanı sıra birikiminizi kaybetmeniz de söz konusu olabilir.

 Yatırımlarınızın devlet güvencesi altında olmasını isterseniz T.C. Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından sağlanan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası alabilirsiniz. Altın tahvili faiz geliri sağlayan bir yatırımdır. Vadeli bir işlemdir ve altı ayda bir kupon faizi ödenmektedir. Altına dayalı kira sertifikası ise faiz almak istemeyen yatırımcılar için gayrimenkul alım satımına dayanmaktadır.

Altına Yatırım Yapmanın En Uygun Zamanı

  Altına yatırım yapmanın en iyi zamanı piyasada ekonomik dalgalanmaların başladığı zamandır. Bu dönem altına olan talep artmakta ve altın fiyatlarının yükselişe geçtiği bir dönemdir. Ekonomik dalgalanmaları önceden ön görmek ve bu dönem öncesinde altına yatırım yapmak fayda sağlayacaktır. Enflasyon takibi, Türk lirasındaki değer kaybı, borsadaki dalgalanmalar ve siyasi krizlerin takibi yatırım yapmak için uygun ve doğru dönemi yakalamanıza yardımcı olacaktır.

   Küresel altın fonları her yıl artış göstermektedir. Altına olan yatırımlar uzun vadeli yatırımlar olduğu unutulmamalıdır. Altına yapılan yatırımları kısa sürede bozduracak iseniz zarar etmeniz mümkündür.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın