Hangi Yatırım Daha Uzun Süreli Ve Daha Büyük Tutarlı Olur

 Hangi Yatırım Daha Uzun Süreli Ve Daha Büyük Tutarlı Olur

Yatırım Yapmak Neden Önemli? Ve Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatırım yapmanın türlü yolları olduğu günümüzde her cebe uygun yatırım ürünü bulunmaktadır. Yatırımcı bütçesine uygun yatırım ürününü araştırmalar, uzmanından öğrenmeler ve tavsiyelere göre değerlendirerek ve seçerek birikim yapabilir, doğru olan da budur. Bir yatırıma karar vermeden önce mutlaka uzmanından destek alınmalı, web de dahil olmak üzere çevreden bilgi almalı ve eğer uygunsa yatırım yapılmalıdır. Bu gibi durumlarda aniden verilen kararlar, yatırımcı açısından para ve zaman kaybına neden olduğu gibi can sıkıcı bir etki yarattığından yatırım yapmaya karşı soğukluk oluşturabilir. Yatırım yapmak geliri ve birikimi olan her birey, kurum veya kuruluşların giderlerinden arta kalan tutarları, geleceğe yönelik güvence, garanti sağlaması ve zor günlere karşı tedbirli olunması, ilave gelir yaratması, daha iyi yaşam koşullarını sunması açısından gereklidir.

Hayat devam ettiği sürece, kendine ve beraberindekilere iyi bir hayat ve çalışma koşulları sunabilmek, kişi ve kurumların, geleceğe yönelik ihtiyatlı olmak adına yatırım yapması duyarlılık ve tasarruf etme bilincinin olduğunu gösterir. Para harcamak herkesin severek yaptığı bir davranıştır. Kim istemez ki, her istediğini parası hiç bitmeyecek gibi almak, sürekli lüks restoranlarda yemek, pahalı markalardan ürünler kullanmak, seyahatler, mavi turlar… Bunların hepsi ciddi bir maliyet ve birikim olmasını gerektirir. Peki sürekli harcamak nereye kadar? Bu günlerin bir de kötü günleri olabileceği düşünülmez mi? Evet, para harcamayı seven ne kadar çoksa bir o kadar da para biriktirmeyi seven çoktur.

Hangi Yatırım Daha Uzun Süreli Ve Daha Büyük Tutarlı Olur

Uzun Süreli ve Büyük Tutarlı Olabilecek Yatırım Ürünleri

Hangi yatırımlar uzun süreli ve büyük tutarlı olur sorusunun cevabını anlatırken uzun süreli ve büyük tutarlı yatırım araçları incelenmelidir.

1.BES

Bireysel Emeklilik Sistemi uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Katılımcılar belirledikleri tutar ile her ay ya da belirli periyotlarda 3 ay, 6 ay, 1 yıl gibi sürelerde katkı payı yatırırlar. Yatırdıkları her TL’nin %25 i devlet katkısı olarak katılımcının hesabına aktarılır. Bununla birlikte katılımcının ödediği katkı payları bireysel emeklilik şirketi tarafından fonlarda değerlenir. Bu fonlar hisse senedi yanında, hazine bonosu, devlet tahvili, özel sektör tahvili, altın, döviz, kamu iç ve dış borçlanma araçları, para piyasası fonları, kira sertifikaları gibi türlü yatırım araçlarından oluşmaktadır. Katılımcı bu sayede aynı anda birden fazla yatırım aracından getiri sağlar. Katılımcı 10 yıl, 56 yaş şartını sağladığında BES ’ten devlet katkısının tamamını ve fon getirisini alıp, emekli olarak ayrılabilir. Daha önce de ayrılabilir, bu durumda devlet katkısından hak ettiği oranda alır. Fon getirisinin tamamını alabilir. Bes ile yatırılan katkı payları uzun süreli olacağı için yatırım da büyük tutarlı olur.

2.Altın

Altın uzun vadeli, her dönem güvenli liman olarak bilinen bir yatırım aracıdır. Kaos ortamlarında en çok tercih edilen üründür. Piyasa koşullarına göre en çok kar getiren altın piyasası son zamanlarda iyice yükselmiş, yatırımcısını oldukça memnun etmiştir. Her ay kenara çeyrek altın atmak bile uzun vadede yatırımınızın ne kadar büyük olacağını gösterir.

3.Gayrimenkul

Arsa, tarla, bağ, bahçe, ev, dükkân gibi her türlü taşınmaz gayrimenkul toprak sahibi olma manasına geldiğinden uzun vadede her zaman kazandırır. Zamanında ufak tutarlarla alınan arsalar, daha sonra çevresi geliştikçe müteahhitlerin ilgisini çeker ve alınan fiyatın çok çok üstünde getiri sağlar. Burada yapılması gereken sabırlı olunmasıdır.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın