Borsada Kime Yatırım Yapmalıyız?

 Borsada Kime Yatırım Yapmalıyız?

Yatırımlarını bir miktar riskli ama kazançlı bir yatırım aracında değerlendirmek isteyenlerin aklına gelen ilk yatırım aracı hisse senedi borsasıdır. Borsada uzun vadede hem hisse senedinin değer artışından hemde hisse senedi için yapılan temettü dağıtımlarından kar elde etmek mümkündür. Borsada Yatırım her yatırımcının strateji ve beklentilerine göre farklılık göstermektedir.

Borsadan Para Kazanmak

Borsa Yatırım araçları içerisinde riski yüksek olan bir yatırım aracı olmasının yanında uzun vadede hedeflenen getiri için tatmin edici bir kar sağlayabilme potansiyeline sahiptir. Temel olarak borsada iki farklı kazanç yolu bulunmaktadır. Bu yollardan ilki değer kazanımıdır. Hisse senetlerinin fiyatları işlem gün ve saatlerinde arz ve talebe göre anlık olarak belirlenmektedir. Hisse senedini satın aldığımız fiyat aşağı ve yukarı yönlü dalgalanmalar gösterebilir. Borsa Yatırımı yapanların sıklıkla elde etmek istedikleri kazanç işte bu değer kazancıdır. Hisse senedini satın aldıkları fiyattan daha yüksek bir fiyatla satarak aradaki fark kadar kazanca sahip olmak isterler. İşte bu hisse senedinin fiyat artışından elde edilen kazanç değer kazancı olarak adlandırılır.

Hisse senetlerinde kazanç yollarından bir diğeri ise Temettü ve Bedelsiz Sermaye Arttırımı kazancıdır. Hisse senedine yatırım yaptığımız firmalar belirli dönemlerde elde ettikleri karların bir kısmını ortaklarına yani hisse senedine sahip olanlara dağıtma yoluna giderler. Bazende bu karı dağıtmak yerine hisse senedi sahiplerinden bir bedel talep etmeden yeni hisse senedi verirler. Bu yolla hisse senedi elinde bulunduran kişi değer artışından farklı olarak bir kazanç sağlamış olur.

borsada yatırım

Ayrıca Yatırım Kaç Yılda Kendini Amorti Etmeli? adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kime Yatırım Yapayım?

Borsada Yatırım yapacağınız hisse senedini seçerken ilk aşama hisse senedinden beklentinizi ortaya çıkarmaktır. Eğer amacınız hisse senedinin fiyat değişimlerinden Değer Kazancı etmek ise günlük işlem hacmi yüksek olan hisse senetlerine yönelmelisiniz. Hisse senetleri üzerindeki işlem hacmi ne kadar yüksekse hisse senetlerinin el değiştirmesi o kadar fazladır. Alım satımlar sonucu oluşan arz talep dengeleri nedeniyle hisse senetlerinin fiyatları gün içerisinde sürekli değişmektedir. Sürekli değişmesi nedeniyle hisse senedini satın almak için ödediğiniz fiyattan daha yüksek bir seviyeye geldiğinde hisse senedinin satışını yaparak getiri elde edebilirsiniz. Eğer hisse senedinden temettü geliri beklentiniz varsa kısa dönemli fiyat dalgalanmaları sizin için ikinci planda olmalıdır.

Temettü kazancı uzun dönemli yatırım ve hisse senedi takibi gerektirir. İnternet üzerinden Hisse Senedi Araştırması yaparak geçmiş yıllarda sıklıkla temettü dağıtan şirketleri bulabilir ve birazda bilanço okuma yeteneğiniz varsa temettü dağıtması muhtemel şirketleri tespit edebilirsiniz. Şirket temettü dağıtım kararını aldığında, şirketin hisse senetlerini elinizde bulunduruyorsanız, elinizdeki hisse senedi sayısı oranında dağıtılan kara ortak olursunuz veya dağıtılan bedelsiz hisse senetleri ile portföyünüzün değerini arttırmış olursunuz. Eğer Küçük Yatırımcı sınıfında iseniz sizin için önerilen uzun yıllar boyunca kendini kanıtlamış, kendinden söz ettiren büyük şirketlerin hisse senetlerine sahip olmanızdır.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın